Aktuális

Két nyitott ablak kell a tökéletes szellőztetéshez

Bors

Létrehozva: 2021.02.11.

Két nyitott ablak kell a tökéletes szellőztetéshez

Forrás: Shutterstock

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a koronavírus-járvány idején számos jó tanáccsal látja el a lakosságot, amelyek betartásával csökkenthető a fertőzésveszély. A Bors az NNK ajánlásai közül most azokat foglalta össze, amelyekkel ja­vítható a beltéri levegőminőség. Az NNK tippjeit dr. Bense Tamás háziorvos is melegen ajánlja.

Alapos és gyakori szellőztetés

Az intenzív szellőztetés a beltéri levegőben található légszennyezők mellett a fertőzött személy által kibocsátott vírusrészecskék mennyiségét is jelentősen csökkenti. Szellőztetés hiányában csökken a koncentrálóképesség, fáradékonyságot vagy fejfájást tapasztalhat. Tehát ez nemcsak a vírusfertőzés veszélye, hanem az általános közérzet és a légszennyezés káros hatásainak megelőzése miatt is fontos.

– A szellőztetés minden esetben csak akkor jó és hasznos, ha két egymással szemben lévő ablakot nyitunk ki. Ha jönnek a mínuszok, akkor 4–5 perc is elegendő, de plusz 10–15 fokban akár negyedórára is ki lehet tárni az ablakokat. Ennyi idő alatt garantált a levegőben lévő vírusok számának csökkenése – mondta el dr. Bense, és hozzátette, napjában minimum 3–5 alkalommal érdemes kereszthuzatot csinálni a lakás különböző pontjain.

Megfelelő hőmérséklet

A túl száraz levegő kiszáríthatja a légutak nyálkahártyáját, ezáltal a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre. A túl párás levegő penészesedéshez, a por­atkák elszaporodásához vezethet. Az ideális hőmérséklet a szak­emberek szerint éjszaka 18-20, nappal 21-22 Celsius-fok.

– Körülbelül 55–65 százalékos páratartalom a megfelelő egy lakásban. Ehhez vannak különböző készülékek, amelyek párátlanítják vagy párásítják a lakás levegőjét attól függően, mire van szükség.

Légtisztító berendezések

Bár a legtöbb berendezés hatékonyan javítja a beltéri levegőminőséget, egyes típusok – például az ózont termelő légtisztítók – károsak is lehetnek az egészségre. Használatuk el­sősorban kisebb, nehezen szellőztethető vagy jelentős légszennyező forrás közelében el­helyezkedő épületekben javasolt.

Ezek a berendezések ha­mis biztonságérzetet kelthetnek, nem szabad elfeledkezni használatuk mellett a szellőztetésről sem. Lehetőleg kerülje a zsúfolt helyeket Zárt térben a higiénés szabályok betartása mellett gondoskodni kell a folyamatos légcseréről. Az NNK és dr. Bense Tamás véleménye szerint aki teheti, a járvány idején kerülje a zsúfolt helyeket.

Ablaktalan helyiségek

Fertőzésveszély szempontjából na­gyobb kockázatot jelenthetnek a liftek, a mellékhelyiségek, az öltözők, kisebb konyhák vagy raktárak, illetve az ablaktalan folyosók. Ezekben a helyiségekben mindig viseljen maszkot, és  ha teheti, a lehető legkevesebb emberrel tartózkodjon ott egyszerre.

Légszennyező tevékenységek

A fűtési szezonban a legfontosabb, hogy mellőzzük a helytelen lakossági fűtési módok alkalmazását, legfőképp a hulladékégetést.

– Én a fűtési szezonban leg­inkább a hajnali szellőztetést ajánlom, mert ilyenkor fűtenek a legkevésbé, így ilyenkor a legtisztább a levegő – mutatott rá a doktor. – A hajnali szellőztetés mindig legyen alapos, de napközben is ki lehet nyitni rövid időre az ablakokat, különösen ott, ahol fertőzött lehet, még akkor is, ha így szennyezett levegő kerül be a légtérbe. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek