Már három vírusvariánst azonosítottak Magyarországon. A két új mutáns szerencsére nem veszélyesebb, mint az eddig ismert angol, de ezek is extrém gyorsasággal terjednek.
Forrás: Pexels.com
Müller Cecília országos tisztifőorvos beszámolt róla, hogy a közösségi terjedésben lévő brit mutáns mellett két másik variánst is azonosítottak Magyarországon. Az országos tisztifőorvos szerint számos olyan variáns van, amely járványügyi szempontból vagy vakcina szempontból nem okoz nagyfokú eltérést.
Csehországban a hírek szerint összeomlás szélére került az egészségügyi ellátó rendszer a mutáció miatt, így Szlovákia után most a csehek is más országok segítségét kérik.Az egészségügyi kapacitás közel a teljes kimerüléshez. Ez precedens nélküli esemény Csehországban.
– Nincs rá semmilyen mód, hogy az eddigi szabályok szerinti ellátást biztosítani tudjuk – fogalmazott borúlátóan a cseh helyettes-egészségügyi miniszter. A cseh kórházakban több mint 6500 koronavírusos beteget kezelnek, akik közül 1329-nek az állapotát súlyosnak minősítették az orvosok. A járvány tavaly márciusi kitörése óta ezek a legmagasabb kórházi adatok és ezek az utóbbi napokban folyamatosan emelkednek. A kór csehországi halálos áldozatainak száma már meghaladta a 19 500-at. Az aktív fertőzöttek száma tovább növekszik, jelenleg a számuk 121 ezer – írta meg az MTI a tárca honlapján kedd reggel közzétett kimutatás alapján.
Mivel a három idehaza is terjedő vírusmutáció képe ijesztően hat, a Bors dr. Rusvai Miklós vírus kutatót kérdezte, az újonnan megjelenő mutánsokról.
A cseh mutáns az angol mutáns egy továbbfejlődött változata, ami elsősorban Szlovákiában és Csehországban terjedt el.
– Ez a mutáció szinte teljesen ugyanaz, mint az angliai mutáns, csak néhány pontban változott meg a genetikai információja, ami nem tette veszélyesebbé – magyarázta a virológus, aki hozzátette, a cseh mutáns, ugyanabba az úgynevezett kládba tartozik virológiai szaknyelvvel, mint az angol.
– A klád egy szakszó, ami rokonsági csoportot jelent. Az angliai kládba tartozik úgy a csehországi, mint a szlovákiai vagy a skóciai mutáns is. Ezeknek a mutánsoknak az eredeti vírushoz hasonlóan gyorsabb a terjedésük, de nem okoznak súlyosabb tüneteket. Egészen egyszerűen arról van szó, hogy ezekben az országokban ez a variáns szorítja ki a korábbi változatot
– tette hozzá a szakember.
A három fő koronavírus mutáns továbbra is a brit, a dél-afrikai és a brazil. Közülük még mindig a dél-afrikai okozza a legnagyobb fejtörést.Egyelőre nincs olyan mutáns, ami ellen egyáltalán nem védene a vakcina, csak 5-10 százalékot le kell vonni az eredeti hatékonyságából.
– Egyelőre a dél-afrikai variáns tűnik a legveszélyesebbnek, hisz ennél a változatnál ment át a vírus genetikai információja a legtöbb változáson, így ha valaki ezzel a változattal fertőződik meg a vakcina hatékonysága csökkent lesz – mutatott rá a szakember, aki szerint az afrikai mutáns megjelenése óta egyelőre nincs fenyegetőbb variáns a világon.
– Igazán komoly, új változatról nagyjából egy hónapja nem számoltak be, csak olyan kisebb változásokról, amik egyedileg azonosíthatóvá teszik a vírus variánst – zárta Dr. Rusvai Miklós.