Fontos szakaszhoz érkezett Magyarországon az oltási kampány. A kórházi dolgozók és az idősotthonok lakói után tegnap elkezdték beadni a szérumot azoknak az idős, 89 év feletti nyugdíjasoknak is, akik regisztráltak a koronavírus elleni vakcinára.
Elkezdődik a regisztrált legidősebbek oltása – jelentette be a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi osztályvezetője az Operatív Törzs nevében a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős Operatív Törzs csütörtöki, online sajtótájékoztatóján.
– Csütörtöktől vasárnapig 1080 háziorvosi körzetben tíz-tíz regisztrált, idős személy kaphat védőoltást, és minden háziorvosi körzetből hat-hat, szintén regisztrált, idős embert kórházi oltópontokon oltanak be. A kórházi oltópontokon Pfizer-vakcinával történik az immunizálás, a háziorvosok a területi népegészségügyi hatóságokon keresztül kijuttatott Moderna-vakcinával oltanak. Az, hogy hogyan tudunk haladni a védőoltásokkal, az érkező vakcina mennyiségétől függ, minden regisztrált meg fogja kapni a védőoltást – magyarázta Galgóczi Ágnes.
Hozzátette: a héten a Moderna-vakcinából mintegy hétezer adaggal kevesebb érkezett Magyarországra, emiatt csak 10 800 ember beoltására van lehetőség a háziorvosoknál, de jönnek még szállítmányok a továbbiakban is, minden regisztráltat értesíteni fognak, élhetnek az oltás lehetőségével.
Azt, hogy valaki oltha- tó-e, mindig az oltóorvos dönti el. A háziorvos mindenkivel egyeztet, aki valamilyen akut betegség miatt most kimarad az oltásból, és azonnal megkapja a vakcinát, amint azt az állapota megengedi és az oltóanyag rendelkezésre áll
– hangsúlyozta.
Már jó néhány napja stabilizálódnak a koronavírus-járvány magyarországi esetszámai, de több európai országban ezek a számok emelkednek – közölte a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa tegnap a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Szlávik János hangsúlyozta: ebben a helyzetben nem lehet mást tenni, mint fenntartani a korlátozásokat, hiszen a napi ezer körüli esetszám és a napi száz körüli halálozás „nem engedi meg”, hogy komolyabb lazítások legyenek. Elmondta azt is, elképzelhető, hogy újabb és újabb koronavírus-mutációk jelennek meg, s az is, hogy a jövőbeni oltásokkal „utánuk kell mennünk”, magyarán változtatni kell az oltóanyagok összetételén. Hozzátette: a védőoltások egyelőre a mutáns vírusok ellen is hatásosak, csak nem akkora mértékben, tehát mindenképpen megakadályozzák a fertőzés súlyossá válását.
Az Európai Unió 27 tagállamában eddig a Pfizer/BioNTech, a Moderna és AstraZeneca vakcinái váltak elérhetővé. A Szputnyik V fejlesztői január 20-án kérték az oltóanyag európai bejegyzését, a Covid-19 elleni első orosz vakcina fokozatos szakvizsgálatának folyamata így februárban kezdődhet meg, de hamarosan újabb szérumok válhatnak elérhetővé. Az Európai Gyógyszerügynökség ugyanis megkezdte a Novavax amerikai gyógyszeripari vállalat koronavírus elleni oltóanyagának felülvizsgálati eljárását. Az EMA közleménye szerint a laboratóriumi vizsgálatok és a klinikai tesztek kezdeti eredményei alapján az uniós ügynökség úgy döntött, hogy megindítja az úgynevezett gördülő felülvizsgálati eljárást. Mindez azt jelenti, hogy a tesztek adatait és eredményeit még a forgalomba hozatali engedély iránti hivatalos kérelem benyújtása előtt értékeli az ügynökség, lerövidítve ezzel a folyamatot. Az amerikai vállalat január végén ismertetett közleménye szerint a koronavírus eredeti változatával szemben a vakcina 95,6 százalékos, az új brit variánssal szemben 85,6 százalékos hatékonyságú lehet.