A járvány új szakaszába lépett azzal, hogy két vírusvariáns genomja egyesült. De ez nem jelenti azt, hogy jobban terjedő és ellenállóbb lenne az új hibrid.
Forrás: AFP
A már hazánkban is felbukkanó, jóval fertőzőbb brit koronavírus-variáns összeolvadt a kaliforniai variánssal, amivel egy erősen mutálódott vírushibrid jött létre. A New Scientist cikke szerint ezzel a járvány új szakaszába lépett, hiszen egy úgynevezett rekombinációs esemény történt azzal, hogy a két variáns genomja egyesült.
A szaklap azt írja, hogy
a B.1.1.7 brit és a B.1.429 kaliforniai variáns egybeolvadásából született új variáns felelős lehet a koronavírusos esetek számának megnövekedésében Los Angelesben, mivel olyan mutációt hordoz, ami a korábbiakra termelt antitestek egy részét ki tudja kerülni.
Ha sikerül megerősíteni a hibrid pontos származását, így ez lehet az első rekombináció, ami felbukkant a járvány alatt. A rekombináció felbukkanása a szakértőket nem lepte meg, hiszen ez a koronavírusoknál elég gyakori jelenség, és legtöbbször az ilyen összeolvadás csak ritkán jár előnyökkel a vírus számára.
Egyelőre még azt sem tudni, hogy ez az új variáns veszélyesebb-e a korábbiáknál, de az biztos, hogy tartalmazza a brit variáns mutációját, amitől könnyebben terjed, és a kaliforniai mutációját, ami viszont ellenállóvá teszi bizonyos antitestekre.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy jobban terjedő és ellenállóbb lett a variáns – ahhoz, hogy ezt ki lehessen jelenteni, még további vizsgálatok szükségesek.
(via)