<p lang="hu-HU">A jövő év végén megkezdődik a hazai koronavírus-elleni vakcina gyártása Debrecenben. A magyar oltóanyag stabilizálja az ellátás biztonságát, valamint olcsóbb is lesz a beszerzése a külföldi konkurenciáinál.
Forrás: MTI
A kormány Nemzeti Oltóanyaggyár, illetve kifejezetten a Covid elleni vakcina gyártására Nemzeti Koronavírus-Oltóanyaggyárat hoz majd létre Debrecenben – jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. A tárcavezető kiemelte: a magyar tudósok, szakemberek munkájának eredményeként megszülető hazai vakcinát minden bizonnyal nagyobb közbizalom is övezné, mint bármely importált terméket.
– Egészségpolitikai és nemzetbiztonsági szempontból sem halogatható tovább, hogy a magyar emberek biztonságos ellátását hazai fejlesztésből, gyártásból tudjuk garantálni – fogalmazott Palkovics László.
A magyar szabadalom – amelynek gyártása jövő év végén kezdődhet el – leginkább a kínaihoz hasonlít majd, vagyis a kutatók konzervatív technológiával inaktiválják a vírust – ebből már négy liter rendelkezésükre is áll. Jó hír, hogy a hazai ellenszer a változékony kórokozókhoz is gyorsan tud majd alkalmazkodni, vagyis a gyártással egy hónap alatt lekövetik az új mutációkat.
Emellett fontos kiemelni, hogy a hazai védőoltás esetében stabilizálódni fog az ellátás biztonsága, másrészt annak beszerzése is olcsóbb lesz a külföldi konkurenciáinál
– mondta a Borsnak Rusvai Miklós virológus, aki kiemelte: habár a hazai védőoltás nem fogja meghódítani a világot, nem is ez vele a cél, hanem az, hogy kevésbé legyünk kiszolgáltatva a külföldi beszállítóknak.
Még a nyár előtt bevezethetik az Európai Unióban a koronavírus elleni védőoltás beadását tanúsító igazolványt, amellyel szabadabban lehet majd utazni – jelentette be Angela Merkel. A német kancellár hangsúlyozta: egyelőre a vírus új, erősen fertőzőképes mutációinak terjedése áll a tagállamok figyelmének középpontjában.
– Ugyanakkor abban is minden tagország egyetértett, hogy szükség van digitális oltási igazolványra -– fogalmazott Merkel.
Mint mondta, az EU-tagok önállóan, nemzeti szinten vezetik majd be az újítást, de a tagállami igazolványok egy uniós szintű megoldás révén az egész EU-ban érvényesek lesznek. Így a digitális oltási igazolvánnyal szabadabban lehet majd utazni a közösségen belül. Hangsúlyozta: az új intézmény bevezetése egyáltalán nem jelenti, hogy csak az utazhat, akinek van digitális oltási igazolása. Ezzel a kérdéssel kapcsolatban semmiféle politikai döntés nincs még.
A beruházások teljes költsége várhatóan 55 milliárd forintra rúg majd, mely összegből a koronavírus oltóanyaggyár mintegy 6,7-7 milliárdba fog kerülni.