Több száz, többségében vadon élő emlősfaj lehet a koronavírus melegágya, új vírusokat hozva létre. Fő a nyugalom: a házi kedvencek nem tartoznak ezek közé.
A Nature Communications folyóiratban jelent meg az a tanulmány, amely szerint a koronavírusok sokféle gazdatestet megfertőzhetnek. A kutatás több száz olyan állatfajt azonosított, amelyek mesterségesen megfertőződhetnek ismert koronavírusokkal, bár ezek közül a fertőzések közül sokat még nem figyeltek meg a vadonban természetes úton – írta meg a LiveScience.
A kutatás során egy algoritmus segítségével megállapították, hogy átlagosan mindegyik koronavírusnak több mint 12 emlős gazdája van. Az előrejelzések szerint minden egyes átvizsgált állatfaj átlagosan több mint ötféle koronavírus potenciális gazdája lehet.
A legnagyobb veszélyt azok az állatok jelenthetik, amelyek sok koronavírus gazdatestjeként szolgálhatnak, hiszen ilyenkor a vírusok génjei keveredhetnek, ezáltal vírus rekombinációt hozva létre.
Ilyen kiemelt állatok például a kisebb ázsiai sárga denevérek, a csimpánzok és az afrikai zöldmajmok.
A kutatás további meglepő eredménnyel zárult, miszerint a házisertés 121 koronavírust is tartalmazhat – írják a tanulmány szerzői. Azonban fontos megjegyezni, hogy a más, magas kockázatú haszonállatok közelében tartott sertéseket tekinthetőek magas kockázatúnak. A jövőben a kutatók hasonló tanulmányozási modell kidolgozását tervezik a madárfajok vizsgálatára, hogy megnézzék, mely madarak lehetnek a koronavírus rekombinációjának forrásai.