Több ország is felfüggesztette az oltást az AstraZeneca oltóanyaggal, miután nagy port kavart az a hír, hogy köze lehet több trombózisos halálesethez. A szakember azonban nem sok esélyt lát rá, hogy a problémás eseteket valóban az oltás váltotta volna ki.
Forrás: YouTube
37 problémás esetet – 15 trombózis, 22 tüdőembólia – regisztráltak, melyek közül összesen 14 eset végződött halállal.
Az esetek nagyobb része szerencsére kezelés hatására gyógyul.
Az érintettek többsége fiatal 55 év alatti nő volt,
– így felmerült a gyanú, hogy esetleg a fogamzásgátló tabletta van valamilyen összefüggésben a problémával. Hogy az összefüggéseket kivizsgálják, az Európai Gyógyszerügynökség még további vizsgálatokat rendelt el. Jelenleg túl kevés az adat, hogy egyértelműen lehessen következtetéseket levonni – magyarázta Dr. Rusvai Miklós péntek reggel a Retro Rádió kérdésére, aki szerint nem valószínű, hogy ezek az egészségügyi problémák összefüggésben lennének a vakcinával.
– Hogy van-e összefüggés a vakcina és az egészséügyi problémák között, csak statisztikai elemzéssel lehetne kizárni. Erre mutat rá az Európai Gyógyszerügynökség és maga agyártó is:
ha véletlenszerűen kiválasztanánk 17 millió embert az Európai Unió lakosságából, akkor magasabb arányban van az ilyen tromboembóliás esetetek száma, mint az oltást felvevők között.
Statisztikailg nem valószínűbb az oltottak között a tromboembólia kialakulása, mint a nem oltottak között
– nyugtatott meg mindenkit a szakember, aki szerint a többi vakcina felvétele kapcsán is lehetne találni hasonló eseteket – szintén nem lenne köztük összefüggés –, de azokat erre vonatkozóan még nem vizsgálták. A szakember szerint elvi lehetősége nincs annak, hogy valaki egy másik típusú oltásból kapja meg az alap immunizálás második dózisát, ám a vakcinagyártók csak abban az esetben szavatolják oltóanyagukat, ha az immunizálás szabályszerűen – ugyanazzal – az oltással történik.