Aktuális

Dr. Bári Eszter: 89,3%-ban mutatott hatékonyságot a Novavax – áprilisban zöld utat kaphat az újabb magyar vonatkozású vakcina

Bors

Létrehozva: 2021.03.12.

Apró országunk nagyjai sokat tettek a koronavírus-járvány megfékezéséért, ugyanis több vakcina is magyar szakemberek nevéhez fűződik. A már használatban lévő Pfizer és BioNTech oltóanyaga mellett a hamarosan piacra kerülő Novavax vakcina is egy magyar tudósnőhöz köthető.

Forrás: Dr. Bári Eszter

Nemzetünk több felfedezést is adott már a nagyvilágnak és ez most a koronavírus-járvány idején sincs másképp. Karikó Katalin a BioNTech cég alelnöke úttörő szerepet játszott az mRNS technológia alkalmazásában, emellett a nevéhez fűződik a világon elsőként engedélyezett új generációs koronavírus elleni vakcina kifejlesztése. Dr. Bári Eszter a Semmelweis Egyetem egykori hallgatója a szintén nagy bizakodásra okot adó, amerikai Novavax vakcina kutatásirányítójaként érdemelt ki elismerést. Az Ausztráliában élő és dolgozó Dr. Bári Esztert a Bors a Novavax vakcináról kérdezte.

Mit lehet tudni a Novavax vakcina működéséről és hatékonyságáról?

A Novavax vakcina egy alegységvakcina és a vírus fehérjeburkának egyik tüskefehérjéjét tartalmazza egy immunválaszt fokozó adalékanyaggal (M-Matrix adjuváns) együtt ami szintén a Novavax által fejlesztett termék. A vizsgálat során kétszeri beadást követő immunválaszt vizsgáltuk, feltételezem így kerül a engedélyezésre is. A vakcinát elegendő hűtőben, +2 és +8 fok között tartani. A fehérjetüske a vírus szerves tartozéka és így direkt módon alakul ki védelem.

A vakcina eltér a többi vakcinától az előállítás viszonylagos egyszerűsége miatt is. A gyártása más létesítményeket igényel, mint az mRNS vakcináké és így pozitív elbírálás esetén a többlettermelés nem vesz el előforrásokat más vakcinák gyártásától. Az eddigi adatok nagyon biztatóak, 89,3%-ban mutatott hatékonyságot.

Hol és milyen kapacitással gyártják majd a vakcinát?

A klinikai vizsgálathoz szükséges mennyiséget az USA-ból kaptuk és jelenleg 6 helyen folyik gyártás. Tudomásom szerint Lengyelországgal született megállapodás, tervben van egy indiai létesítmény létrehozása valamint Anglia is képes lesz előállítani 60 millió dózist. Ausztrália is képes lesz helyben gyártani, azonban jelenleg az AstraZeneca oltóanyaga készül azokban a létesítményekben, amelyek erre képesek.

Ausztrália 2021 év végéig 40 millió dózisra kapott ígéretet és a cég globálisan évi 2 milliárd dózist lesz képes szállítani, ha kiépül a hét országra kiterjedő gyártósor.

Hol tartanak az engedélyeztetési folyamatok?

Az engedélyeztetési folyamathoz az adattovábbítás a Brit Engedélyező Hatóság (MHRA) elkezdődött, a hónap végéig várható hogy a tejes dokumentáció beadásra kerül.

Más vakcinák engedélyezéséhez szükséges időtartam alapján becslések szerint 2021. áprilisban várható hogy zöld utat kap a készítmény.Az Egyesült Királyságban remények szerint megadott engedélyeket követően a Brit Nemzetközösség többi államában (Ausztrália, Új-Zéland, Kanada) gyorsított engedélyezési eljárást követően a várakozások szerint 2021. május-júniusban elkezdődhetnek az oltások. Az USA-ban az FDA a feltételezések szerint nem fogja hamar pozitívan elbírálni az engedélyezési kérelmet, mert még nincsen helyi, USA-ból származó III. fázisbeli adat (az ott és Mexikóban jelenleg futó III. fázis mostanában fejezi be az alanyok bevonását), ami az Amerikai Engedélyező Hatóságot mindig fokozott óvatosságra inti. 

Milyen jó tanácsot tudna adni nekünk magyaroknak a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban?

A jelenlegi járványban a szakmai hátteret adó Nemzeti Népegészségügyi Központ Járványügyi És Surveillance Osztály osztályvezető főorvosa Dr Molnár Zsuzsanna volt a mentorom rezidensként és nagytudású, lellkiismeretes szakemberként ismertem meg akinek a szaktudása megkérdőjelezhetetlen és a Központ által meghatározott, és az Országos Tisztifőorvos által kommunikált irányelvek betartására bíztatok mindenkit. 

Egy járványhelyzetben a lakosság egésze egy hajóban ül és csak együtt, összehangoltan és közösen eljárva sikerül megfékezni a járványt. Ilyen helyzetben nincs olyan, hogy csak a csónak egyik fele süllyed.Távolról érzékelem, hogy nem egységes az oltásba vetett bizalom. Dr. Molnár Zsuzsanna volt az, aki a pentavalens vakcina bevezetésekor az oltási rendet frissítette, ha a gyermekek oltását rá mertük bízni, most sincs ok a kételkedésre. 

Ez is érdekelheti!

Itt a nagy vakcina kisokos: mind az öt oltóanyag hatásos

Újabb koronavírus elleni vakcina érkezett célegyenesbe

Vigyázzon velük! Hirdetésben, pénzért árulnak hamis vakcinát a csalók

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek