Mindössze 15-17 centiméteres, apró mákszemű, puha szőrű állat, mégis a hobbi- és hivatásos kertészek egyik fő ellensége a vakond, ami tavasszal kezd vakondtúrásokba is jól látható vadászakcióba.
Forrás: Shutterstock
Van, aki azért rettegi a vakondot, mert túlságosan is hasonlít az önmagában is rossz megítélésű patkányokhoz, van, aki csak szimplán utálja, mert feltúrja a szépen gondozott kertet. Sokan gondolnak rá egyértelműen kártevőként, mások szerint a talaj megújulásának és a kártevők elűzésének zálogai.
Bármi is legyen az álláspontja, megölni őket tilos, ugyanis a vakond védett állat, természetvédelmi értéke 25 ezer forint. Egyébként mindegyik szemléletnek van jogalapja. Valójában hasznos állat, hiszen mozgásával lazítja a földet, követi a gilisztákat és a rovarokat. Megeszi a cserebogarat, a ganajtúró bogarat, a lótetűt, és minden más rovart, illetve ezek lárváit, sőt csigákat is fogyaszt. Saját súlyának több mint másfélszeresét eszi meg naponta, így tényleg hasznos kis segítség a kertben.
De az is tény, hogy ásás közben nem válogat: fiatal ültetvényekben, melegágyakban kárt is okozhat, ugyanis a gyökereket is meglazítja, amik így elszáradhatnak. De a kifejlett gyümölcsösökben nem ajánott irtani vagy elűzni, mert a fák gyökereit pusztító pajorok első számú fogyasztója.
A gátakban és töltésekben viszont nincs helyük, mert járatai által utakat nyit a víznek, és ezzel gátszakadást okozhat.
Összességében az mondható, hogy ha csak esztétikailag zavaró a vakond túrása, akkor el kell azt gereblyézni, és békén kell hagyni az állatot.
* De ha valódi kárt okoz, a legkorszerűbb módszer az elektromos vakondriasztó használata, aminek alacsony frekvenciájú hangjától menekülnek a vakondok.
* A kertészek által is alkalmazott régi bevált módszer, hogy petróleummal vagy terpentinnel átitatott rongyokat helyeznek el a vakond főfolyosójának néhány helyén.
* Ez a szaglásukat zavarja meg, ahogy a nagy sárfű vagy vakondűző fű és a császárkorona is, aminek a gyökere olyan bűzös a vakondnak, hogy inkább elkerüli a kertet.