Aktuális

Brüsszel bevallotta, valóban a Bizottság szerződött a gyártókkal – elismerték Ómolnár Miklós videójának tartalmát

Bors

Létrehozva: 2021.03.21.

Reagált Brüsszel Ómolnár Miklós szombati, leleplező videójára.

Brüsszel bevallotta, valóban a Bizottság szerződött a gyártókkal – elismerték Ómolnár Miklós videójának tartalmát

Válaszolt Brüsszel Ómolnár Miklós szombati, leleplező videójára, amelyben a Mediaworks bulvár és magazin üzletágának igazgatója megszerezte és bemutatta az Európai Bizottság által kötött vakcinaszerződéseket. A válasz megerősíti Ómolnár videójának a tartalmát, miszerint valóban a brüsszeli testület szerződött a vakcinagyártókkal. Ahogy az közismert, az Európai Bizottság szóvivője, Stefan De Keersmaecker néhány napja még azt mondta, hogy nem Brüsszel, hanem a tagállamok szerződtek a vakcinagyártókkal. Most pedig cáfolták korábbi álláspontjukat.

Brüsszel, egész pontosan az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének a válasza az MTI-ben jelent meg.

Ebben azt írták, hogy AZ EURÓPA BIZOTTSÁG AZ UNIÓS TAGÁLLAMOK MEGBÍZÁSÁBÓL EDDIG HAT VAKCINAGYÁRTÓVAL KÖTÖTT ELŐZETES BESZERZÉSI MEGÁLLAPODÁSOKAT. EZEKET A SZERZŐDÉSEKET A GYÁRTÓK ÉS AZ EB KÉPVISELŐI ÍRTÁK ALÁ. 

Brüsszel a válaszában tehát megerősítette Ómolnár Mikós szombati videójának tartalmát, amelyben ő bemutatta az Európai Bizottságnak a négy vakcinagyártóval, a Pfizerrel, a Modernával, a Sanofival és a Janssennel kötött szerződéseit.

Ahogy az közismert, MIND A NÉGY DOKUMENTUMON A „SENSITIVE" FELIRAT SZEREPELT, AMIBŐL EGYÉRTELMŰ, HOGY BRÜSSZEL SZERINT EZEK AZ ADATOK KÉNYESEK. 

Az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének a válasza a „sensitive" jelző tartalmára is kitért, azt írták, hogy a vakcinagyártók üzleti érdekei miatt kellett bizalmasan kezelni ezeket a megállapodásokat. Brüsszel értelmezése alapján a szerződéseket csak a partnerek beleegyezésével hozhatják nyilvánosságra, három keretszerződés (AstraZeneca, CureVac, Sanofi-GSK), bizonyos adatok kitakarásával már megismerhető. 

ELÉG NYILVÁNVALÓ, HOGY ÉPPEN EZEK „A BIZONYOS ADATOK" AZ ÉRDESEK, PEDIG BRÜSSZEL EZEKET NEM HAJLANDÓ NYILVÁNOSSÁGRA HOZNI. 

Ómolnár videóból az is kiderült, hogy a bizottság részéről Stella Kyriakides ciprusi egészségügyi biztos írta alá a szerződéseket, ezt a tényt egyébként a mai részleges válasz is megerősíti. Ez alapján még egyértelműbb, hogy az Európai Unió szerződött a gyártokkal.

Ennek ellenére Stefan De Keersmaecker, az Európai Bizottság szóvivője néhány napja azt mondta: A vakcinákat az uniós tagállamok rendelték meg, a Bizottság nem játszott ebben semmiféle szerepet. 

STEFAN DE KEERSMAECKER SZAVAIT MA PEDIG AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG MAGYARORSZÁGI KÉPVISELETE CÁFOLTA.

Brüsszel részleges és ködösítő válasza miatt Ómolnár kérdése továbbra is adott: Miért lehet érdeke a brüsszeli bürokráciának eltitkolni a tényeket, letagadni a megkötött szerződéseket? Mire megy ki itt a játék? 

Az Európai Bizottság akkor tudna tiszta vizet önteni a pohárba, ha végre nyilvánosságra hozná – teljes egészében – mind a hat gyártóval kötött szerződést.

Ahogy az közismert, A MAGYAR KORMÁNY MÁR MÚLT HÉTEN NYILVÁNOSSÁGRA HOZTA AZ OROSZ ÉS A KÍNAI GYÁRTÓKKAL KÖTÖTT MEGÁLLAPODÁSOKAT, és erre kérte az Európai Bizottságot is. 

Ennek tükrében Brüsszel magyarázata, miszerint „a szerződéses feltételek bizalmas kezelését a vakcinagyártók kötötték ki üzleti érdekeikre hivatkozva" nem helytálló, mert, ha az orosz és kínai gyártóknak nincsenek ilyen jellegű feltételeik, akkor a nyugataiknak sem lehetnek, elvégre ők hangoztatják folyamatosan az átláthatóság fontosságát.

Dömötör Csaba is reagált a nyilvánosságra hozott szerződésekre

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában méltatlannak minősítette, hogy az Európai Bizottság megpróbálja letagadni a szerepét ebben.

– Ha nyilvánosságra hoznák a szerződéseket azok, akik egyébként állandóan az átláthatóságra hivatkoznak, akkor ez világosan ki is derülne – mondta.

Az államtitkár szerint EGYRE NYILVÁNVALÓBB, HOGY BRÜSSZEL A VILÁG MÁS MEGHATÁROZÓ ORSZÁGAIHOZ KÉPEST KÉSVE KÖTÖTT SZERZŐDÉST, ÉS AZOK A SZÁLLÍTMÁNYOK IS AKADOZVA ÉRKEZNEK, AMELYEK LE VANNAK KÖTVE. 

Ez Magyarországot is hátrányosan érinti, mert félmillióval kevesebb AstraZeneca-vakcina érkezhet a következő hetekben - közölte, hozzátéve, a magyar kormány feladata, hogy most más forrásokból pótolja a kieső szállítmányokat, a külügyminiszter pedig folyamatosan egyeztet ennek érdekében hangsúlyozta Dömötör.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek