Aktuális

Érkezik a CoviShield: ezt kell tudni a technológiájáról

Bors

Létrehozva: 2021.03.23.

Csimpánzokból származó, legyengített vírusmódosításból készül az új oltóanyag.

Érkezik a CoviShield: ezt kell tudni a technológiájáról

Forrás: Pexels.com

A brit-indiai gyártású CoviShield valójában nem más, mint az AstraZeneca másolata, amelyet a világ legnagyobb oltóanyaggyártója, a Serum Institute of India vállalata készíti majd, méghozzá helyben. 

Az egyszerű megfázást okozó vírusból fejlesztették

A vakcina maga egy csimpánzoktól származó, közönséges megfázást okozó vírus - közismert nevén egy adenovírus - legyengített változatából készül, amelyet úgy módosítottak, hogy jobban hasonlítson a koronavírusra. Mindezt úgy, hogy eközben konkrét betegséget nem okozhat, viszont beadásakor arra készteti az immunrendszert, hogy antitesteket kezdjen termelni, ezzel felkészítve a szervezetet a koronavírus-fertőzés elleni támadásra - írja a Webbeteg.

Sima hűtőben is tárolható

Elődjéhez hasonlóan ez is két dózisú: az első adag oltóanyag után 4-12 héttel következhet a második vakcina. Szállítása - sok oltóanyaghoz viszonyítva - egészen egyszerű: mélyhűtést nem igényel, elég csupán 2-8 fok körüli hőmérsékleten, azaz egy egyszerű hűtőben tárolni, így sokkal könnyebben kiszállítható egy háziorvosi rendelőbe, mint például a Pfizer vakcinája, melyet -70 fokon kell tárolni, és mozgathatósága is korlátozott. 

Minél több az idő a két dózis között, annál hatékonyabb

Az előzetes tesztek szerint hatákonysága is megegyezik nagytestvéréével, az AstraZenecáéval, azaz közel 90 százalékos. Azonban a legújabb vizsgálatok szerint, ha hosszabb időszakot hagyunk az első és a második dózisok beadása között, az növeli a vakcina teljes hatékonyságát: azok esetében, akiknél a két dózis közt hosszabb időt hagytak, 70%-os hatékonyságot állapítottak meg már az első adag után.

Az utolsó tesztfázisra várnak

Bár az eredmények több, mint biztatóak, egy tesztfázis, az úgynevezett "bridging vizsgálat" még várat magára. A vállalat azonban leszögezte, hogy hamarosan ezt is elvégzik az indiai tesztalanyok bevonásával, a szakértők azonban már most azzal nyugtatnak: nincs ok azt feltételezni, hogy a vakcina elbukik a teszten, tekintve, hogy a már befejezett klinikai vizsgálatok sokféle korosztályba és etnikumba tartozó személy részvételével készültek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek