Kínában teljesen normálisnak számít, ha valakit a végbélnyílásukon keresztül tesztelnek koronavírusra. A furcsa eljárás azonban komoly problémákat vet fel.
Forrás: Shutterstock
A kínaiak már tavaly óta használják koronavírus-tesztelés céljából az eljárást, amely szerint az orr vagy a garat helyett a végbélnyílásból vesznek mintát. Mivel a módszerre egyre több panasz érkezik, a japánok felszólították Kínát a tesztelés ezen formájának megszüntetésére.
Múlt héten még cáfolták a kínaiak, hogy anális tesztelést alkalmaztak volna amerikai diplomatáknál, miután erre panaszkodtak néhányan.
A BBC beszámolója szerint legutóbb jónéhány japán állampolgár járt ugyanígy.
Ők arról számoltak be, hogy a kínai nagykövetségükön anális koronavírus-tesztet végeztek rajtuk, az eljárás pedig jelentős pszichológiai fájdalmat okozott nekik. Katsunobu Kato kabinetfőnök szerint az ilyen teszteket azokon alkalmazzák a kínaiak, akik országukba belépnek, vagy akik karanténba kerülnek. Kína egyelőre nem reagált az esetre.
Az anális mintavétel ugyanúgy zajlik, mint az orrból, vagy torokból történő mintavétel alatt: a nukleinsav begyűjtésére szolgáló tampont körülbelül 2-3 centiméter mélyre, a végbélnyílásba helyezik, többször elforgatják, majd ezt kétszer megismételve steril tárolóba teszik.
Szakértők szerint a koronavírus hosszabb ideig képes túlélni a végbélben, mint a torokban vagy az orrjáratban, emellett több betegnél jellemző az átlagosnál korábbi felépülés, az ő esetükben torokból nem feltétlenül állapítható meg a vírus jelenléte, a végbélből viszont igen – ezzel kiszűrhető a tünetmentes fertőzöttség is.