Aktuális

Járvány alatti stresszkezelés – Enyhíti a belső feszültséget, ha beszél a problémáiról

Dózsa Gabriella

Létrehozva: 2021.03.26.

Egyre nő az emberekben a feszültség a korlátozások, a karantén okozta be- és összezártság, a környezettől való elszigetelődés, a bevételkiesés okoz­ta frusztráltság miatt. A tévé kikapcsolása is segít olykor.

Extrém esetben erőszakot is szül a belső feszültség. Elég csak az elmúlt pár nap híreit elővenni. A járványügyi korlátozásokat meg­elégelő, a koronavírus miatt Ausztriában munkanélkülivé vált magyar szakács rendőrök és TEK-esek lelövésével fenyegetőzött. Szegeden pedig két vásárló úgy összebalhézott a másfél méteres távolság betartásán a zárás előtti órákban, hogy az egyikük fegyvert is rántott.

Az egészséges embert is megviseli

Igen, az emberek egyre feszültebbek, a koronavírus-járvány hosszú távú következménye – kezdte Makai Gábor klinikai szakpszichológus. – És a feszültség bizony agresszióhoz vezethet. De különbséget kell tenni a Covid okozta helyzetből fakadó úgymond normális feszültség és aközött, amikor ez a szituáció belobbantja a korábbi mentális betegségeket. Mert a mentális zavar tüneteit képes az új helyzet felduzzasztani, intenzívebbé tenni. Ez azt jelenti, hogy ha a háttérben meghúzódik valakinél egyfajta patológiás személyiségműködés, vagy akár súlyosabb elmeállapot, akkor nagy valószínűséggel ez felerősödik, ön- és közveszélyessé válhat. Nem csak önmagában a feszültség és a korlátozásokból fakadó elégedetlenség váltja ki a szélsőséges, erőszakos viselkedést, mindig a háttér mögé kell nézni. Ilyen az is, amikor valaki gyilkossággal, öngyilkossággal fe­nyegetőzik, vagy olyan eszközökhöz nyúl, ami alapvetően tiltott, jogsértő. De hozzá kell tennem, hogy még az egészséges pszichéjű emberekből is kivált ez a helyzet heves vitákat, nagy kirohanásokat.

Alvászavarra nem jó az alkohol

A klinikai szakpszichológus szerint a járvány pszichés károkat okoz, szélsőségesebb esetben torzul a személyiség. De azoknál, akiknél eddig is gondot okozott a feszültség, az indulatkezelés, most még könnyebben fordulnak az erőszak felé. Arról nem beszélve, hogy már a vírus első hullámában megnőtt az alkohol és a droghasználat, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

Mindenki másként reagál a stresszhelyzetekre, és ez sok mindentől függ, így például az életkorától, neveltetésétől, pszichikai állapotától, biztonságérzetétől – folytatta. – Alvási és koncentrációs zavarok, sok minden felborul. És igen, sokak alkohollal, drogokkal igyekeznek tompítani, ami még kezelhe­tetlenebbé teszi őket.

Segít a mozgás

A lelki egészség megőrzése járvány idején különösen fontos.

Minden em­bernek meg kell találnia a személyiségéhez megfelelően azokat a módszereket, amikkel a saját belső feszültségét csökkenteni tudja. Nincsenek frappáns tanácsok, mert van, akit a mosogatás nyugtat meg, mást a vezetés, de van, aki az olvasással kapcsol ki. De általánosságban ki lehet jelenteni, hogy a mozgás mindig minden kinek segít, főleg, ha szabad levegőn tesszük

A szakember tanácsai:

– Tartsunk szünetet! Legyen olyan nap, amikor nem olvassuk, hallgatjuk, nézzük a vírussal, annak terjedésével, illetve a megtett intézkedésekkel összefüggő híreket, mert mindez egy idő után nagyon lehangoló tud lenni.
– Tartsuk karban a testünket! Vegyünk mély levegőt, nyújtózzunk, meditáljunk, egyénileg vagy a családunkkal sportoljunk a szabad levegőn.
– Próbáljunk egészségesen, kiegyensúlyozottan táplálkozni.
– Kerüljük az alkoholt és az egyéb mérgező anyagokat.
– Hagyjunk időt a lazításra, foglalkozzunk olyasmivel, amiben kedvünket leljük.
– Osszuk meg másokkal az érzéseinket, a félelmeinket.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek