Aktuális

Segítünk vásárolni – ez a tökéletes sonka titka

Bors

Létrehozva: 2021.03.30.

Húsvétkor nem hiányozhat az asztalról a sonka, ami akkor lesz igazán finom, ha otthon, saját magunk főzzük meg. De vigyázat, a sonkavásárlás rizikós dolog. Szakértőnkkel arra kerestük a választ, hogyan válasszunk jó alapanyagot az ünnepi menühöz.

Az olcsóbb gyorspácolt

Mivel egyre többen keresik a kevésbé zsíros, bőrtől és bőr alatti zsíroktól mentes sonkákat, ezért kelendők a különféle kötözött sonkák, de a nagyobb combokból, frikandóból, lapockából készített sonka is jó választás lehet. Gábor hentesnek nagy tapasztalata van e téren is, hiszen már felmenői is hentes mesteremberekként dolgoztak a második világháború előtt Tatabányán.

– A füstöltekből nagyon megy ilyenkor a tarja, a kötözött comb, a sonkák. Vannak a parasztsonkák, és van még a szívsonka, ami ugyanúgy sonka, csak már nincs benne a csont. És még ezek között is vannak különbözőek. Vannak a gyorsérlelésűek, és vannak a hagyományos módon készítettek. Utóbbiról azt kell tudni, hogy több hét alatt készül el. Sóban, pácban tartják, utána megy a füstbe, hozzáadott víz nélkül. Ilyenkor az eljárás során az egy kiló húsból a végére hetven dekagramm lesz. A hipermarketekben már lehet olcsóbban is sonkát venni, amik gyorspácolással készülnek, beleinjekciózzák a húsba. Mi csak a hagyományosat készítjük, 6–8 hét alatt lesz tökéletes, nem is árulunk más fajtát. A sonka egyébként combból készül, a többire nem is írhatnák rá, hogy az – mondta el a Borsnak Rotyis Gábor. 

Keresse a füstillatot

A jó sonka színe szép pirosas, barnás, nem összeszáradt, és jó füstillata van. Fontos, hogy ne legyenek rajta véraláfutások. A gyorspácosak azok nagyon puhák, de attól még nem rosszak. Ha nem ismerjük a hentest, érdemes félbevágott sonkát venni, olyat, aminek látjuk a metszetét, ebből következtethetünk a zsírtartalomra.

Árulkodó jelölések

Ha boltban vásárolja, tanulmányozza át a csomagolását. – A címkén a nyers sonkák esetében a „nyers sonka”, a hőkezelt sonkák esetében „főtt sonka” vagy „sült sonka” alapmegnevezés szerepel. Figyeljünk arra, hogy hagyományos pácolással vagy gyorspáccal készült-e a termék, és hogy a füstölt vagy a füstöltízű kifejezés szerepel-e rajta. Fontos, hogy a sonka – nyomás nélkül – ne engedjen levet! – mondta el a Nébih munkatársa.

5 napig tárolható a főzött

Az sem mindegy, hogy a megvásárolt, majd az elkészített sonkát hogyan tároljuk. – A hagyományosan készült füstölt sonka nem igényel hűtőszekrényt, de hűvös, száraz helyen kell tartani. A vákuum csomagolt, vagy védőgázas árut már hűtőben kell tartani. Onnantól, hogy megfőztük a sonkát, és szépen lassan visszahűtöttük, és ötfokos hűtőben, öt napig lehet tárolni, addig lehet fogyasztani.

A hentes tippjei

Nem árt, ha található egy kis zsiradék is a sonkán, akkor nem fog olyan könnyen kiszáradni.

Lehetőleg ne vegyünk gyorspácolt, fóliázott sonkát, az nem az igazi. De, ha csak ahhoz tudunk hozzájutni, olyat vásároljunk csak meg, ami nem engedett levet. És figyelje a lejárati időt!

A kötözött sonka hátránya, hogy nem látjuk belülről: bár kívülről gyönyörű, nem tudhatjuk, mit rejt a belseje.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek