Az emberek nagy többsége azért vágyik a koronavírus elleni vakcinára, hogy újra felelősség teljesen találkozhasson szeretteivel. Azzal azonban érdemes tisztában lenni, hogy a vakcina felvétele után is fontos az óvatosság.
Köztudott, hogy a több mint egy éve tomboló koronavírus járvány cseppfertőzéssel terjed leginkább, ám az is ismert, hogy megvan az esélye a felületek útján történő fertőzésnek is. A vírus – különösen a gyorsabban terjedő brit mutáns – tárgyakon, de akár a bőrön keresztül is átadható, és bizony annak a bőrén vagy ruháján is megtapadhat, aki oltás útján már védettséget szerzett. Dr. Mangó Gabriella háziorvos összefoglalt néhány jó tanácsot, melyekkel csökkenthető a fertőzés átadásának esélye, ha például látogatóba megy valahova.
A koronavírus oltásokkal kapcsolatban sokakban felmerült az a kérdés, hogy a beoltott emberek vajon fertőzhetnek-e. Az ezzel kapcsolatos kételyek Dr. Mangó Gabriella háziorvoshoz is eljutottak, aki közösségi felületén nyugtatott meg mindenkit: az oltástól senki nem válik koronavírus terjesztővé.
– Ez a kérdés igen sokakban felmerül, így érdemes beszélni róla. Mindenki megnyugodhat, a COVID elleni vakcinától senki nem válik koronavírus terjesztővé
az oltás csak a saját immunrendszerét dolgozza meg – magyarázta a Borsnak dr. Mangó Gabriella körzeti orvos, aki saját Facebook oldalán gyakorlati tanácsokkal látja el betegeit a járvány idején a COVID betegséggel kapcsolatban.
– Azt azonban érdemes tudni, hogy attól, hogy valaki védett, ahogy egy kullancsot hazavihet az erdőből, úgy hazaviheti a vírust is, mellyel megfertőzheti a környezetében élőket.
A vírus megtelepedhet tárgyakon, a ruházaton, sőt a bőrön vagy akár a hajon is, ezért nagyon fontos, hogy az oltott emberek is csak fokozott körültekintéssel kerüljenek kontaktusba szeretteikkel – hívta fel a figyelmet a doktornő, aki naponta több tucat üzenetet kap és válaszol meg a Facebookon a betegséggel kapcsolatban.
Dr. Mangó Gabriella szerint ha valakit jól nyakon tüsszentenek, – mert a másikon, a tüsszentőn csak divatos szájmaszk van – akkor bizony a vírus rákerülhet a bőrére, arcára, kezére, s ha mondjuk ő oltott és elmegy meglátogatni a barátnőjét, s ő nem az, akkor bizony a szívélyes ölelésnél a másikra is átkerülhet a kórokozó. A háziorvos szerint a jól bevált járványügyi protokoll mellett egyszerű praktikákkal is fékezhető a járvány terjedése.
• Ha rokoni vagy baráti látogatásra megy, fürdés után induljon, frissen mosott ruhában és közben ne térjen be sehová.
• A látogatás során tegye cipőjét, kabátját, táskáját a háziakétól elkülönítve
• Ne tervezzen sorház-látogatást, egyszerre csak egy látogatás oldható meg biztonsággal
• Ne használja a háziak törölközőjét, kérjen sajátot
• Amint belép a vendéglátó lakásába mosson kezet és a tiszta törölközőt használja
• Kézmosás után ne fogdossa saját holmiját, vagy ha muszáj, mosson újra és újra kezet
• Ha teheti, kerülje a fizikai kontaktust
Dr. Mangó Gabriella saját praxisában is érzi a brit mutáns erős fertőzőképességét.
– A brit mutáns megjelenése már a legelejétől beleszólt az általam megszokott kezelési módba. Érzékelem, hogy több és egyre fiatalabb beteg kerül kórházba.
Sokan az első néhány napban nem is sejtik, hogy betegek, hiszen a klasszikus tüneteket várják, de ezek nem mindenkinél jelentkeznek – mutatott rá a doktornő, aki szerint máig rengeteg a megválaszolatlan kérdés a koronavírussal kapcsolatban.
– Nem lehet tudni, hogy akik korábban megfertőződtek az eredeti koronavírussal, azokra milyen hatással lehet a mutáns.
Ha valakit jól nyakon tüsszentenek, mert a másikon, a tüsszentÅn csak divatos szájmaszk van, akkor bizony a vÃruska...
Posted by Dr. Mangó Gabriella on Monday, 15 March 2021
Nem tudjuk mennyire védettek, új mutánssal képesek-e megfertőződni, mint ahogy azt sem, hogy súlyosabb vagy enyhébb lefolyású lesz-e náluk a betegség – sorolta a megválaszolatlan kérdéseket.
– Azt javaslom mindenkinek függetlenül attól, hogy átesett-e a betegségen, vagy kapott-e oltást, hogy csak akkor találkozzon másokkal, ha a megfelelő óvintézkedéseket képes betartani, hiszen ezekkel csökkenthető a vírus terjedése – zárta a szakember.