„Ha ilyen ütemben zajlik az oltás, ahogyan most, akkor talán nyár elejére elérhetjük a közösségi és egyéni védelmet is. Tehát az egyén védett lesz - hiszen megkapta az oltást -, és mivel sokan megkapják a vakcinát, közösségben sem tud hatékonyan terjedni a kórokozó" - mondta az Origónak Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi főosztályának vezetője.
Elmondta, a koronavírus brit variánsa terjed az országban, amely sokkal gyorsabban fertőz.
Természetesen, vannak a populációban, akik nagyon enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen esnek át a fertőzésen, viszont szuperfertőzők, így nagyon sok - háromnál több - embert megfertőzhetnek
- fogalmazott.
Arra, mikor kezdhetik el oltani a fiatalabb, egészséges embereket, akik regisztráltak és meg szeretnék kapni a vakcinát, azt mondta:
"Ez attól függ, hogy hogyan érkeznek a vakcinák, és hogy tudunk haladni a tervezett stratégia szerint az oltásokkal.Ráadásul ezt a tervet a járványügyi helyzet is befolyásolhatja. Elsősorban még mindig az idősebbeket oltjuk, hiszen ők vannak a legnagyobb veszélyben. Náluk nagyobb az esélye annak, hogy súlyos betegség alakul ki a fertőzés következtében, és akár kórházba is kerülhetnek. Még egyszer mondom: minden attól függ, hogy milyen oltóanyag-mennyiségek érkeznek, hiszen ezen múlik, hogy milyen gyorsan tudjuk beoltani először a kockázati csoportba tartozókat, majd a fiatalabb, nem krónikus pácienseket, akik meg szeretnék kapni a védőoltást."
Hozzátette,
HÍVHATNAK az OLTÓPONTRA IS, MERT AZ OLTÓANYAGOK ÉRKEZÉSÉNEK FÜGGVÉNYÉBEN REMÉNYEI SZERINT LESZ OLYAN HÉT, AMIKOR CSAKNEM EGYMILLIÓ EMBERT OLTUNK BE.
Arról, előfordulhat, hogy valaki már elkapta a vírust, de még nincsenek tünetei, és a betegség lappangó fázisában kap oltást, azt mondta, ha az oltás után nem sokkal megjelentek a koronavírus tünetei, többnyire az derült ki, hogy valóban a védőoltás beadása előtti napokban fertőződött meg, és már nem tudta az oltás kifejteni a hatását, nem tudta megakadályozni a betegség kialakulását.
A VÉDŐOLTÁSNAK IS KELL IDŐ, MIRE KIALAKUL A SZERVEZETBEN AZ ELLENANYAG.
Majd a vakcinákról beszélt.
"Az Európai Bizottság által kötött szerződések teljesítésére a gyártók negyedévekre irányozták elő a beszállítandó mennyiségeket. A Pfizernél jelenleg április végéig pontosan látjuk, hogy hetente mennyi oltóanyag érkezik. Ezzel biztosan tudunk számolni. Volt egy rövid időszak - januárban és februárban -, amikor gyártási gondokra hivatkozva kevesebbet szállítottak a vártnál, de azóta a heti előirányzott mennyiség megbízhatóan érkezik. Az egyéb - kínai és orosz - szerződéseknél rögzített időpontokon érkeznek a szállítmányok. Oroszországból több részletben érkezik majd vakcina. Kínából most érkezett 450 ezer darab. A Moderna rendszerint kéthetente szállít oltóanyagot, az érkező pontos mennyiséget egy- két héttel korábban tudjuk meg. Valójában hosszú hetekre előre nem tudjuk megmondani, hogy pontosan mennyi vakcina érkezik, hiszen például az AstraZeneca felől most kaptunk tájékoztatást, hogy 2 hétig jóval kevesebbet tudnak szállítani annál, mint amit ígértek. A további szállításokról folyamatosan tájékoztatnak majd."
Hogy hogyan változott a lakosság körében az oltások elfogadása?
Egyre többen akarják beoltatni magukat, ez látszik a regisztrációs adatokból. Látva a járványügyi helyzetet, sokan úgy gondolják, hogy leghatékonyabban a vakcinával lehet védekezni a betegség ellen. MA MÁR JÓVAL TÖBBEN AKARNAK OLTÁSBAN RÉSZESÜLNI, MINT NÉHÁNY HÓNAPJA.Rendkívül fontos, hogy az emberek a megfelelő forrásokból tájékozódjanak, ha az oltásokról akarnak többet megtudni.