Sokan még most, a koronavírus-járvány harmadik hulláma alatt is félvállról veszik a higiéniát: hosszú ideig használnak egy maszkot, többször fújják az orrukat egy zsebkendőbe, és eszükbe sem jut, hogy fertőtlenítsék a gyakran érintett tárgyaikat. De mi a helyzet a higiéniás szabályok betartásával, ha már valaki hazavitte a fertőzést?
Forrás: Pexels.com
A járványügyi szabályok betartása nagyon fontos, hiszen általuk megelőzhető a fertőződés és a vírus átadása.
Abban az esetben, ha valaki elkapta a fertőzést, és egy fedél alatt él másokkal, továbbra is szükséges komolyan venni a szabályokat, mindaddig, míg be nem bizonyosodik a többiekről is a fertőzöttség. A Bors kérdéseire Dr. Rusvai Miklós víruskutató professzor elmondta, ha egy háztartásban már mindenki pozitív, tovább már nem árthatnak egymásnak.
Ha már egyszer valakibe bekerült a vírus, hiába hordja ugyan azt a maszkot, vagy használja többször ugyan azt a zsebkendőt, már nem képes magát újra fertőzni, tovább betegíteni
– mutatott rá Dr. Rusvai Miklós.
– Az első vírusdózis mennyisége valóban számít. Nem mindegy, hogy a megfertőződés pillanatában mekkora mennyiséget lélegzett be valaki, de az már mindegy, hogy a fertőződés utáni napokon mennyit lélegzik be a beteg, hiszen már megindult a szervezetben a vírustermelés – magyarázta a virológus.
Természetesen a fertőtlenítés és a szellőztetés akkor sem árt, hiszen javítja a közérzetet, de a vírus tekintetében leginkább akkor fontos, hogy ha mások is bemennek a lakásba, – például a tesztelők – hiszen olyankor korán sem mindegy, mekkora a vírusterhelés a légtérben.
A vírushordozás átlagosan 5-7 nap, nagyjából a tünetek megjelenését követő 10. naptól tekinthető valaki gyógyultnak.
– Azt azonban érdemes tudni, hogy a tünetek megjelenése előtt már nagyjából három nappal is fertőzhet az illető, ezért érdemes betartani a szabályokat és odafigyelni, hogy van-e a környezetünkben nem immunis kontakt személy – zárta a szakember.