Minden évben figyelmeztetnek a szakemberek: a vitamindús medvehagymát igen-igen könnyű összetéveszteni a mérgező gyöngyvirággal. Mutatjuk, hogyan ismerheti fel a zamatos leveleket.
Forrás: veol.hu
Nem is olyan régen gyöngyvirággal ízesített rántottával végezte ki magát egy bokszedző Székesfehérváron. A férfi az erdőben maga gyűjtötte a növényt: úgy hitte, medvehagymát szed. Ebből is látszik, hogy nem veszélytelen a medvehagyma-gyűjtés, viszont nem érdemes lemondani erről a harsogó zöld csemegéről – csak nagyon kell figyelni.
Sok helyen már februárban is lehet szedni a medvehagymát, de ha biztosra akarunk menni, épp a mostani, márciusi időszak az ideális a gyűjtögetésre. A leveleket illik úgy szedni, hogy a növény még életben maradjon, tehát semmiképpen ne tövestül tépjük ki a növényt! Magánterületen nem ajánlott szedni, állami erdőkben két kilogramm gyűjthető alkalmanként.
Mivel a medvehagyma levelei könnyen összekeverhetőek a gyöngyvirág, sőt a kikerics mérgező leveleivel, ezért a legjobb, ha szedéskor azonnal megszagolja a növényt.
Ha fokhagymás illatot érez dörzsöléskor, jó úton jár egy finom ételhez vezető úton. Ha ezt az illatot nem érzi, semmiképpen nem szabad sem megvenni, sem megfőzni a medvehagymának vélt leveleket.
• Ha a növények levelét egymás mellé tesszük, akkor feltűnő lehet, hogy a medvehagyma levele vékonyabb és hosszabb, körülbelül 3-4 centiméter széles, kihegyesedő. Ezzel szemben a gyöngyvirágé „ducibb” körülbelül 6-8 centiméter széles, és fényes felületű.
• Ha már virágzanak, akkor könnyebb megkülönböztetni a két növényt, mivel a gyöngyvirágot mindenki ismeri. A medvehagyma virágai kicsi, csillag alakúak.
• Gyökerükben is van különbség: a medvehagyma gyökerénél fokhagymára hasonlító gerezdek vannak, míg a gyöngyvirág tarackos.
• Ha megdörzsöljük a medvehagyma levelét, akkor az fokhagyma illatú lesz, míg a gyöngyvirágé szinte teljesen szagtalan. Ez az egyik legbiztonságosabb megoldás.
Ha mégis gyöngyvirág vagy kikerics kerül a tányérra, általában két fázisban jelentkeznek a tünetek. Először rosszullét, hasi fájdalom, hasmenés, kábultság és zavartság lép fel. A pulzusszám csökken, de a vérnyomás emelkedik, és szívritmuszavarok lépnek fel.
Ezután jön a második fázis, amely hirtelen követi az elsőt, ilyenkor a pulzusszám emelkedik, a vérnyomás pedig csökken.
Ha a beteg nem kap orvosi segítséget, akkor a szíve akár le is állhat, ezért már az első tüneteknél szakemberhez kell fordulni.
A gyermekeknél hánytatással csökkenthetjük a gyöngyvirág felszívódását, viszont ha már aluszékony vagy zavart a tudata, akkor semmiképp sem szabad ezzel próbálkozni, mivel nagy a fulladásveszély.