Magyarországon viszonylag kevés helyen terem az isteni medvehagyma, ott viszont bőségesen!
Forrás: Istock
Egy kellemes hétvégi túrával is összeköthető a medvehagyma-gyűjtés és rögtön nem lesz gond a másnapi ebédre sem. Magyarországon csak pár helyen terem meg ez a vitamindús gyógynövény, mégis érdemes felhúzni a nyúlcipőt miatta.
Sok helyen már februárban is lehet szedni a medvehagymát, de ha biztosra akarunk menni, épp a mostani, márciusi időszak az ideális a gyűjtögetésre. Bár az illatos erdők alja hosszas gyűjtögetésre csábít, megálljt kell parancsolni a csipegetésnek, ugyanis magánterületen nem szabad szedni, állami erdőkben is két kilogramm gyűjthető alkalmanként ebből a tavaszi vitaminbombából. Viszonylag gyorsan romlik, nyálkásodik és barnul, így ennél többre nem is igen van szükség.
Ha medvehagymát szed, ügyeljen rá, hogy csak a leveleket csipegesse le, ne tépje ki gyökerestül a növényt!
De merre is induljon csipegetni?
Nos, a medvehagyma hazánkban leginkább a Mecsekben honos, de máshol is előfordul. Itt szinte bárhol megtalálni, de a rutinosak szerint Pécs közelében az Éger-völgyben és a Száraz-kút-pihenőnél érdemes keresni, ahogy a Tévétorony környéke is számos tövet rejteget. Orfű és környéke szintén gazdag lelőhely.
A budapestieknek talán közelebb esik a Gerecse Tájvédelmi Körzet, de a Bakonyban a Burok-völgy, Kovácsi hegy-Tátika-Uzsa által határolt terület is ígéretes célpont.
Fejér megyében pedig a dégi Festetics-kastély kertjében érdemes medvehagymát keresni még azoknak is, akik az első hónapról lemaradtak, itt ugyanis egy-két héttel később szokott lenni a szezon csúcsa, mint a Mecsekben, ahol a kontinentális mellett a mediterrán éghajlat is érvényesül.
A kastély jelenleg felújítás (és persze a koronavírus miatti korlátozó intézkedések) miatt zárva tart, így érdemes indulás előtt tájékozódni, hogy a kertben lehet-e gyűjtögetni egyáltalán.
A Zala megyeiek az Obornak és Bocska közötti erdőbe induljanak, itt is sok a medvehagyma.