Aktuális

8 tipp az unokázós csalók ellen – így buktassa le őket!

Kóré Károly

Létrehozva: 2021.03.31.

<p lang="hu-HU">Két unokázós csalót is letartóztattak, miután kiderült: Nógrád és Heves megyében több idős embertől pénzt csaltak ki. Úgy tűnik, ez a bűnözési forma virágzik, a figyelmetlen nagyszülők könnyen károsulttá válhatnak.

8 tipp az unokázós csalók ellen – így buktassa le őket!

Forrás: Shutterstock

Hárommillió forintot csaltak ki egy salgótarjáni idős emberből. A bűnözők a nagyszülői szeretettel éltek vissza, és egy pillanatig sem éreztek lelkiismeret-furdalást, amikor a áldozatukat, egy idős urat egy külföldi telefonszámról felhívták, és előadták neki, hogy az unokáját baleset érte, ezért több millió forintra van szüksége. A sértett egy pillanatig sem habozott, hiszen jobban szereti a szeretteit a nehezen összekuporgatott pénzénél. Gondolkodás nélkül elszaladt a pénzintézetbe és felvett hárommillió forintot. A tévedésbe ejtett férfi tartotta magát a „megállapodáshoz”, és az összeget átadta a lakcímére érkező, magukat rendőröknek kiadó személyeknek.

A bűnözők hasonló módszerrel rövidítettek meg más salgótarjáni és gyöngyösi nyugdíjasokat is. Később minden esetben kiderült, hogy az unokáknak semmi bajuk, ezért többen is feljelentést tettek. A nyomozás hamar elérte célját, és március 26-án, Pásztón elkapták a két szlovák tettest. Mint kiderült, nem mindenkitől készpénzt kaptak megesett, hogy a bankjegyek helyett ékszereket is „elfogadtak”.

Az ügyet az Országos Rendőr-főkapitányság koordinálásával a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya vizsgálja.

Dankóné Nagy Éva, a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta: az elmúlt időszakban előfordult, hogy magukat hatósági személynek (rendőrnek, tűzoltónak, vagy mentősnek) kiadva hívták fel a sértetteket.

– A telefonáló azt állítja, hogy az unoka vagy gyermek, esetleg valamelyik közeli hozzátartozó valamilyen bajba került, és sürgősen pénzre van szüksége. Mivel közvetlen találkozáskor könnyen kiderülne, hogy nem ő az unoka, valaki mást küld el a pénzért.

Nyolc fontos tanács

1. Járjon utána, hogy valóban baj van-e!

2. Tegye le a telefont, majd hívja vissza hozzátartozóját!

3. Tegyen fel ellenőrző kérdéseket: „Hogy hívnak? Mikor születtél? Mikor találkoztunk utoljára?”

4. Ne hagyja, hogy sürgessék, próbáljon nyugodt maradni!

5. Egy életmentő műtét külföldön sem maradhat el, mert valaki nem tud azonnal fizetni.

6. Fontos, hogy hivatalos személy nem kér pénzt: se rendőr, se mentő, se tűzoltó.

7. Ha felmerül, hogy bűncselekményt próbáltak meg elkövetni Ön vagy hozzátartozója sérelmére, hívja azonnal a 112-es segélyhívószámot!

8. Ne adja meg adatait ismeretleneknek!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek