A koronavírus elleni tömeges oltás során rövidesen a fiatalabb korosztály, vagyis az aktív munkavállalók is egymásnak adják majd a kilincset a háziorvosoknál. De vajon jár-e táppénz, illetve szabadság arra az időre, míg a dolgozó megszerzi a mindent jelentő oltást?
Forrás: Shutterstock
Az, hogy ki, hány órára és milyen napra kap időpontot az oltásra, számos dologtól függ. Ugyanúgy reggel 8 órára, de akár délután 2 órára is behívhatják. Hétköznap ugyanúgy, mint hétvégén. Dr. Havas-Sághy Gábor ügyvéd szerint a munkáltatóknak most extrém módon rugalmasságot kell tanúsítaniuk még a fiatalabb korosztállyal is.
A Pest megyei Veresegyház egyik háziorvosa, dr. Anka Péter szerint a fiatalabbak sem spórolhatják majd meg az oltást követő rövid megfigyelési időt, az ugyanis a vakcina természetéhez, nem pedig éveink számához köthető.
Mire ők kerülnek majd sorra a tömeges oltásban, minden egyes alkalmazásban lévő márkát illetően meglesznek az idősebb korosztály reakciói alapján levont kellő tapasztalatok
– mondta el a Borsnak a doktor.
Fontos leszögezni, hogy az oltás alapvetően nem kötelező, vagyis önkéntes módon mindenki maga dönt arról, él-e az ingyenes vakcina lehetőségével, vagy sem. Ha valaki úgy dönt, hogy beoltatja magát, akkor a dolgozó a procedúra idejére egyedi esetben mentesíthető a munkavégzés alól. A megkérdezett munkajogász szerint egyértelművé kell tenni, hogy ez az „elfoglaltság” jogilag semmiben sem különbözik attól az általános esettől, hogy például valakinek fogorvoshoz kell mennie az őt kínzó fájdalmak miatt. Tehát, a munkaadó nem köteles erre az időre szabadságot, vagy táppénzt biztosítani.
Ahogyan tehát senki sem kötelezhető az oltásra, úgy a főnökséget sem kötelezi arra munkajogi vagy egyéb jogszabály, hogy elengedje oltásra a dolgozót. Ugyanakkor a jelenleg érvényes kormányzati kommunikációt figyelembe véve elvben nem lehetne kérdéses a munkáltatók rugalmassága.
Mindenki jól teszi, ha segíti az oltás lefolytatását
– hangsúlyozta Havas-Sághy Gábor.
Tehát a munkáltatóknak ildomos elengedniük a munkavállalókat erre az időre az orvoshoz. Feltételezve, hogy a dolgozó a vakcina beadását követően ugyanúgy képes lesz a munkavégzésre, mint azt megelőzően, a főnök természetesen jelezheti, hogy még aznap visszavárja őt – amennyiben persze nem lépnek fel esetleges komplikációk.
A szakértő szerint akkor tud csak flottul lezajlani a vakcinázás időszaka, ha mindkét fél kifejezetten jóhiszemű együttműködés alapján tud megállapodni az egyedi esetekben. Vagyis lehetőség szerint a munkavállalónak nem olyan időpontban kell megjelennie a háziorvosnál, amiben dolgozik, ám ha ez nem megoldható, a munkáltató igenis engedje el az oltásra várót, ugyanis a krízishelyzet csak az átoltottsággal szüntethető meg.