Hétvégén állunk át a nyári időszámításra, így egy órával kevesebbet alszunk. Ám nemcsak ez viseli meg a szervezetünket.
Forrás: Pexels.com
A belső óránk nem képes egyik napról a másikra alkalmazkodni, akár egy teljes hétig is eltarthat, mire felveszi a ritmust.
Addig viszont jellemzően fáradtabbak, levertebbek vagyunk. Egy 2009-es brit tanulmány szerint a munkahelyi balesetek is megszaporodnak ebben az időszakban. Míg az amerikaiak azt mutatták ki, hogy ilyenkor 6 százalékkal nőtt a közúti balesetek száma. Sőt, a Colorado Egyetemen szakemberei 2014-ben arra a következtetésre jutottak, hogy a tavaszi óraátállítás utáni hétfőn a szívrohamok 25 százalékkal megszaporodtak az év többi hétfőjéhez képest – írta meg a Daily Mail.
Érdemes tehát néhány hasznos tippet megfogadni.
Mivel egy órával korábban kel kelni, érdemes reggel minél több fényt engedni a szobába, hogy a belső óránk is felébredjen. De ha megtehetjük, egy kiadós reggeli séta is sokat segít.
Egy erős kávé segít magunkhoz térni. Ha normál esetben is azzal ébred, akkor akár két csészével is megkockáztathat az első napokban.
Ha nem muszáj, az első napokban ne üljön volán mögé reggel, amennyiben elkerülhetetlen, legyen a szokásosnál is óvatosabb. A legjobb persze, ha ki tudja váltani az autózást tömegközlekedéssel, vagy gyaloglással.
Sokan úgy próbálják kivédeni a fáradtságot, hogy ilyenkor korábban mennek aludni, hogy visszanyerjék az elvesztett órát. Pedig ez nem jó megoldás. Olyan ez, mint az evés, csak akkor üljünk asztalhoz, amikor éhesek vagyunk, vagyis aludni is akkor menjünk, ha elálmosodunk.