Többmillió faj spermamintáját küldenék a tudósok a Holdra.
Forrás: Pixabay
Sokak számára olyan, mintha egy sci-fi novella lenne, pedig ez a valóság: spermabankot terveznek létrehozni a Föld tudósai a Holdon, ahol 6,7 millió faj – köztük az ember – genetikai lenyomatát tárolnák.
A tanulmányt, mely a nagyszabású tervet taglalja, Jekan Thanga, az Arizona Egyetem professzora írta. Az elképzelés szerint a Holdfelszín alá rejtett "bárka" célja az lenne, hogy megóvja a fajokat a kihalástól – azaz a veszélyeztetett élőlények mintáit megőrizze a jövő számára, amikor már technológiailag lehetséges lesz egy mintából újrakreálni az étintett faj egyedeit – írja a New York Post.
– A Föld alapvetően egy ellenséges környezet – magyarázza Thanga a helyszínválasztást. Szerinte ugyanis a Földön a fajok – és persze a megőrzött minták is – rendkívüli módon ki vannak, illetve ki lennének téve a veszélyeknek, ezért egy olyan környezetet kellett keresni, ahol biztonságban, hosszú idők neresztül megőrizhetőek a genetikai lenyomatok.
Az elképzelés egyébként nem előzmény nélküli: Norvégiában, Nyugati-földön (a Spitzbergák szigetcsoport egyik szigetén) már létrehoztak egy "növényi adatbankot", ahol közel egymillió faj egyedeit mentették le – fajonként átlagosan 500 mag lefagyasztásával.
Meglepő, de Thanga számításai szerint nem is lenne olyan eget verően nagy összeg a projekt megvalósítása – természetesen a jelentőségéhez mérten. A szakember úgy véli, a 6,7 millió faj 50-50 mintájának Holdra küldése 250 kilövéssel lenne megoldható. Összehasonlításképp: a Nemzetközi Űrállomást 40 kilövéssel húzták fel – itt pedig egy jóval komolyabb akcióról lenne szó.
– Nem is olyan őrült nagy összeg. Mi magunk is meglepődtünk – tette hozzá a tudós.