Nem csak kiszolgálnak minket, de nevetnek a vicceken, beszélgetnek, sőt akár le is fekszenek a gazdájukkal. Sőt, még a szívverésüket is érezni. A robotokat ma már egyre emberszerűbbre tervezik.
Nagyon úgy néz ki, hogy már csak egy-két évtized, és az utcán szembejövőről nem tudjuk majd megmondani, hogy ember-e vagy robot. A különböző techcégek és kutatók ma már olyan humanoidokat képesek megalkotni, melyek nem csak a megtévesztésig hasonlítanak ránk, de összetett feladatokat is rájuk bízhatunk.
Idősek és betegek gondozásában nyújthat segítséget Sophia. Az emberszabású gép tömeggyártását tavaly kezdte el a hongkongi Hanson Robotics vállalat. Sophia felismeri a betegek igényeit és ennek megfelelően több összetett feladatsort lát el a kórházakban.
Szintén Ázsiából érkezik Erica, az Oszaka Egyetem legújabb, hiperurbanisztikus robotja, aki nem csak vizuálisan lépett nagyot előre ezen a területen, de készítői arra is odafigyeltek, hogy minél életszerűbb válaszokat adjon, miközben testbeszédével is támogatja a mondanivalóját.
A legújabb fejlesztésű robotok már segítenek a házimunkában, miközben email-eket küldenek és fogadnak – sőt, gazdájuk szexuális igényeit is kielégítik.
Az első példányok már munkába is álltak. Európában már több bordély is működik, ahol a kuncsaftokat robotok kényeztetik. Ezeknek a szexjátékoknak a belseje úgy lett kialakítva, hogy még a gépek "szívdobogását" is érezni. A kínai EXDOLL terméke ráadásul még a vicceken is nevet, és ha kell, szex után a mosatlant is elintézi.
Az egyik első, kifejezetten szexre tervezett androidot a kaliforniai Matt McMullen készítette. Matt, mikor a ’90-es években összerakta az első műnőket, még nem akart belőlük robotot csinálni. Egyszerűen csak nem volt elégedett a divatboltokban álló műanyag manökenekkel. Úgy döntött, hogy kihívóbb, vonzóbb figurákat fog készíteni. A visszajelzések azonban még őt is meglepték. A neten ugyanis a legtöbb férfit az érdekelte, hogy anatómiailag mennyire élethűek a babák, és kielégíthetik-e velük a szexuális vágyaikat.
Az első ilyen robot – Harmony – végül 1997-ben készült el, és azóta folyamatos fejlesztés alatt áll. Ma már McMullen ott tart, hogy csak a mellbimbó kiválasztásánál 47 opció közül lehet dönteni.
Az élethűség kedvéért még pislog is, a mesterséges intelligenciája pedig jelenleg a legfejlettebb, amelyet eddig szexrobotba építettek. Amikor a gép elkezdi kérdezgetni a gazdáját, a válaszokat nem csak megjegyzi, de a megszerzett tudást be is építi a későbbi beszélgetésekbe. McMullen elmondása szerint vannak vevők, akik hónapokat töltenek el csak azzal, hogy összeállítsák Harmony kinézetét.
A pszichológusok és társadalomkutatók arra figyelmeztetnek, hogy az emberszabású robotok teljesen tönkre fogják tenni az emberi kapcsolatokat. Megjelenésük házasságok, barátságok megszűnéséhez vezethet.
A mechanikus nők és férfiak gyártását talán a leghangosabban Kathleen Richardson, a brit De Montfort Egyetem etikaprofesszora ellenzi. Ő a szexrobotok elleni kampány egyik alapítója. Richardson főleg attól tart, hogy a gépeken erőszaktevők fogják kiélni beteges vágyaikat. A technológia pedig csak a nők tárgyiasítását terjeszti el még jobban.
Marianne Brandon szexuálterapeuta és pszichológus egészen más véleményen van. Szerinte a robotokat a szexuális problémáktól szenvedő betegeknél terápiás célra is lehet majd használni.