Az elmúlt hónapokban robbanásszerűen növekedett a kínálat a koronavírus-járványhoz kapcsolható termékekből.
Forrás: Pexels
Azzal, hogy a világ egyre több országában elindult az oltási program, erőre kaptak az illegális bűnszervezetek is, akik a járvány hiénáiként próbálnak hasznot húzni az egyes országokban fellépő vakcinahiányból.
A dark weben így már nem csak hamisított koronavírusteszt-eredményeket és hamis vakcinaútleveleket lehet beszerezni, de a megfelelő pénzért cserébe az AstraZeneca vagy Pfizer vakcinájához is hozzá lehet jutni.
A sötét weben már régóta játszi könnyedséggel lehet például drogokhoz vagy fegyverekhez hozzájutni, de az elmúlt hónapokban robbanásszerűen növekedett a kínálat a koronavírus-járványhoz kapcsolható termékekből is.
Hamis oltási igazolást már 150 dollárért (46 ezer forintért) lehet vásárolni, egy weboldalon pedig egy adag Oxford-AstraZeneca vakcinát 500 dollárért (154 ezer forint), míg egy adag Szputnyikot 600 dollárért (185 ezer forintért) kínálnak.
A BBC által megkérdezett kiberbiztonsági szakértő szerint már több mint 1200 helyet találtak, ahol illegálisan kereskednek a COVID-védőoltásokkal. Fizetni pedig a legtöbb helyen bitcoinnal, vagy más kriptovalutával lehet, így gyakorlatilag lehetetlen lenyomozni az eladókat.
Ráadásul sok esetben csak a pénzünkre és az adatainkra utaznak a csalók, az angol tévének megszólaló kutató szerint az egyik kollégája például próbaképpen 750 dollárért rendelt a kínai Sinopharm vakcinájából kutatási célokból, ám az oltóanyag a mai napig nem érkezett meg.