A napokban igazolták elsőként, hogy újszülötteknél is kimutathatók a koronavírus legyőzéséhez szükséges ellenanyagok, ha az édesanyát beoltják. Bár a hír örömteli, továbbra is vannak érvek, amik ellene szólnak.
Forrás: Pexels.com
A világon elsőként egy floridai kórházban igazolták, hogy az újszülöttnél is kimutathatóak a COVID fertőzés elleni antitestek, ha az édesanya a terhesség alatt megkapta a védőoltást.
Az köztudott, hogy a terhesség alatt felvett egyéb fertőzés elleni vakcinák az újszülöttekben is ellenanyagot termelnek, vagyis a terhesség során beoltott anyukák újszülöttjei is védettséget élvezhetnek az adott fertőzés ellen. Ilyenek többek között az influenza, a diftéria, a szamárköhögés és tetanusz elleni oltások – írta meg Dr. Kelemen Csaba saját weboldalán.
Dr. Kelemen szerint a terhesség alatti COVID fertőzés veszélyesebb és súlyosabb lefutású lehet, mint nem terhes állapotban. Várandósok körében a légzéstámogatást igénylők száma és a halálos kimenetelű fertőzések száma is gyakoribb, mint a hasonló korú és hasonló alapbetegségekkel rendelkezők körében.
A medscape.com honlapon olvasható friss kutatási eredmény azonban abba az irányba mutat, hogy
a vakcina felvételével az anya mellett az újszülöttje is védelmet kap a fertőzéssel szemben.
Természetesen az ellenanyagok kimutatása csak feltételezi a védettséget, nem jelent garanciát.
Az, hogy egy védőoltásról kiderüljön, hogy valóban teljes biztonsággal adható egy bizonyos embercsoportnak, nagyon sok időbe telik. Nem csak vizsgálni kell a lehetséges káros hatásokat előbb állatkísérleteken, de ez után embereken is el kell végezni ezeket, ráadásul igen nagy számban, ami évekbe is telhet.
Éppen ezért, ma még nem jelenthető ki teljes biztonsággal, hogy a koronavírus elleni védőoltás terhesség alatt biztonságosan adható.