Nem kérdés, mindenki várja a nyarat, és az enyhítéseket. A TÁRKI felmérése szerint a magyarok 61 százaléka tervez utazást idén, ha a járványhelyzet engedi, jó részük belföldön maradna.
A TÁRKI felmérése szerint a megkérdezettek 40%-a belföldre, 21%-a külföldre és belföldre egyaránt elutazna a nyáron. Kiderült, hogy a kutatásban résztvevők több mint harmada a járvány időszakában is szeretett volna utazni, de erre nem volt lehetősége, így ebben a szezonban óriási lesz az utazási kedv. Elsősorban a Balatont veszik célba a nyaralók. A megtakarításaikat felhalmozó magyarok pedig hajlandóak lesznek többet is költeni, ezért a kereslet-kínálat törvénye szerint a szolgáltatók rányomhatják majd a tollat a papírra, ami Tóth Balázs, a balatonlellei YachtClub vezetője szerint egy elhibázott és rövidtávú üzletpolitika lenne.
– Mi magunk nem tervezünk árakat emelni, ugyanis azok a vendégek, akik évek óta hozzánk járnak, és most egy teljesen más árképzéssel találkoznának mint eddig, akkor az díszkomfort érzetet fog nekik okozni és ez nem cél. Sajnos azonban lesznek majd, - főleg a főszezonban,- olyan silány minőségű szolgáltatásokat nyújtó helyek is, amik elképesztő árakon dolgoznak majd kihasználva, hogy van vendég bőven. Ezeket a helyeket nem érdekli az, hogy visszatérjenek hozzájuk a vendégek és ezzel a mentalitással rontják azt a pozitív megítélést, aminek megtartásán mi évek óta dolgozunk
– mondta Tóth Balázs.
A vendéglátósok és a balatoni szállásadók zöme készül már az idényre, a foglalások azt mutatják a szállásösszehasonlító oldalakon, hogy látogatódömping várható.
– Mi nyaranta eddig is mindig telt házzal üzemeltünk, ezért a nyári időszakban a maximális üzem számunkra alapvetés. A pandémia óriási előnye,- ha optimista akarok maradni,- hogy az a munka amit mi az egész éves Balatonért folytattunk, az most beérni látszik. Tehát hosszabbodni fog a szezon. Már most látszik, hogy júniusra és szeptemberre is jóval több foglalás érkezik, mint amit eddig megszoktunk – nyilatkozta lapunknak Tóth Balázs.
- Némi üröm az örömben, hogy sajnos ebben a szezonban nagyfokú munkaerőhiánnyal kell számolnunk, mert nagyon sok a pályaelhagyó ebben a szektorban, akik a mostani koronavírus-járvány miatti bizonytalan helyzetben már nem ebben a szakmában képzelik el a jövőt. Ez fel fogja hajtani a munkabéreket, amik jelentősen emelkedtek amúgy is az elmúlt években, akárcsak az élelmiszer-alapanyag árak, miközben drasztikusan inflálódott a forint. Ezen együttes okok miatt pedig drágulhat idén a Balaton – véli a szakember.