Bár az elmúlt napok kicsit visszaidézték a telet, de nyakunkon a jóidő, előbújnak a telet hibernálódva töltő vérszívók. Mivel az elmúlt hónapokban alig volt fagyos nap, a szakemberek már figyelmeztetnek: kullancsinvázió lesz.
Forrás: Shutterstock
A koronavírus miatt az erdőkben, kirándulópontokon sokkal többen megfordulnak, mint máskor. Azok, akik eddig nem igen mozdultak ki a természetbe, most viszont nem nagyon tudnak máshová menni a lakás rabságából, nem is gondolnak arra, hogy a kullancsok mindenhol ott vannak. A vérszívók már lesben állnak, ráadásul idén brutális mennyiségben, mert túl enyhe volt a tél.
A legtöbb vérszívót az avar és a dús erdei aljnövényzet rejti
– árulta el a Borsnak Trájer Attila orvos, a Pannon Egyetem Környezetmérnöki Intézetének munkatársa.
– Számos kullancsfaj a párás környezetet kedveli, légköri aszály idején, főként nyáron a déli és kora délutáni időszakban kevésbé aktívak. A kullancs egyébként rendkívül lassú, a közhiedelemmel ellentétben nem ugrik rá az áldozatára, hanem a fűszálak, bokrok ágainak végén vár az alkalomra, majd karmos lábaival, akár a bogáncs, akad bele az ember ruhájába, vagy az állatok szőrébe.
Túrázáshoz, erdőjáráshoz mindenképpen a hosszú nadrág, lehetőleg zokniba tűrt viselése javasolt, mert a ruhán megkapaszkodó, felfelé mászó kullancsot könnyebb észrevenni. Száz százalékos védelmet ugyan nem ad, de bizonyítottan riasztó hatásúak a citrusfélék illóolaját tartalmazó szprék, ezeket a nadrágszárra, kézfejre, nyakra fújva jobb eséllyel kerülhetjük el a kullancsokkal való személyes találkozást.
Fontos, hogy hazaérve kérjünk meg valakit, hogy vizsgálja meg azon testtájainkat is, melyeket nem tudunk megfelelően áttekinteni. A hajlatok és a fejbőr átnézése is ajánlott, ahogyan a kutyákat is érdemes átvizsgálni.
Európában tucatnyi fertőzést terjesztenek a kullancsok. A legfontosabbak: agyvelő- és agyhártyagyulladás, és a Lyme-kór. Míg előzőre létezik védőoltás, utóbbira még mindig nem. Ezért fontos átnézni magunkat, és ha találunk a bőrünkbe fúródva vérszívót, óvatosan kell eljárni.A patikában kapható, acélból készült kullancscsipesz jól használható
– mondta a Borsnak dr. Lakos András, a Kullancsbetegségek Ambulanciájának vezetője. - Bár nehéz vele megfogni a kullancsot, de ha ügyesek vagyunk, úgy tudjuk a parazitát eltávolítani, hogy közben nem nyomjuk össze a testét. A Lyme baktérium a kullancs testében, gyomrában található legnagyobb számban, és így minden olyan manipuláció, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a gyomor összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát. A kifejlett kullancsok eltávolítása ritkán okoz gondot, közönséges, hegyesebb csipesszel is meg lehet őket fogni a feji végükhöz közel.
A Kullancsbetegségek Ambulanciájának doktora óva int mindenféle kotyvaléktól, és fertőtlenítéstől.
– Az előbbiek értelmében ne használjunk krémeket, olajat, zsírt, kölnit és ne tekergessük a kullancsot. Hagyjunk viszont fél percet, miután megfogtuk a bőrhöz közel, és lassan húzni kezdtük, hogy a parazita maga eressze el a bőrünket, így nem kell attól tartani, hogy beszakad a szájszerve. Tehát lassan, hogy a bőrünkön kis sátor keletkezzen, úgy húzzuk ki, ne akarjuk kitépni. Ne fertőtlenítsük a csípés helyét – mondta a doktor úr.