Az új készítmény ráadásul lassítja a súlyos szövődmények kialakulását is, ezzel pedig elkerülhető a betegek gépi lélegeztetése.
Forrás: MTI
Egy nemzetközi kutatócsapat olyan gyógyszert fejlesztett ki, amelyet belélegezve meg lehet akadályozni a fertőzöttek tüdejének károsodását.
Rudolf Valenta, a Bécsi Orvostudományi Egyetem munkatársa szerint eddig leginkább az amerikai Regeneron gyógyszergyár két antitestből és vérplazmából álló keveréke állt rendelkezésre a gyógyításhoz. Ennek lényege, hogy a Covid-19 fertőzésen átesett emberek véréből származó antitesteket használják fel a kezeléshez.
A most kifejlesztett hatóanyag máshogy működik és már a második klinikai fázis elején tart.
A gyógymód lényege, hogy egy ribonukleinsavat egy hordozó peptiddel vegyítenek, így a hatóanyag célzottan a fertőzött sejtekbe kerül, ahol megakadályozza a vírus továbbterjedését.
A ribonukleinsavba épített védőmechanizmus pedig megakadályozza, hogy a gyógyszer azonnal lebomoljon és hatástalanná váljon. A folyadékot az asztmagyógyszerekhez hasonlóan be kell lélegezni, hazsnálata naponta többször ajánlott.
A kutatók megállapították, hogy az új gyógymód nemcsak megakadályozza a komoly tüdőkárosodást, hanem lelassítja a súlyos szövődmények kialakulását is, ezzel pedig elkerülhető a betegek gépi lélegeztetése.
(via)