Az új típusú koronavírus-fertőzés gyermekkorban többnyire nem okoz a felnőttekhez hasonló súlyos tüneteket, azonban ritka esetben kialakulhat egy sok szervrendszert érintő gyulladásos betegség.
Forrás: Shutterstock
Az intenzív osztályon az életéért küzd egy mindössze 12 éves ír kislány, akit nemrég koronavírus-fertőzéssel diagnosztizáltak. Mia Lilynek a fertőzés egyik hosszútávú szövődményével küszködik, vagyis fiatal kora ellenére őt is elérte a szakirodalom által poszt-Covidnak vagy hosszú Covidnak hívott jelenség.
Az új típusú koronavírus-fertőzés gyermekkorban többnyire nem okoz a felnőttekhez hasonló súlyos tüneteket, azonban ritka esetben a friss fertőzés lezajlása után 2-4 héttel kialakulhat egy olyan sok szervrendszert érintő gyulladásos betegség, mely igen súlyos állapothoz vezet. A PIMS egy nagyon új, kevesek által ismert betegség, és a koronavírussal fertőzött gyerekek alig 0,5 százalékánál jelentkezik.
– Légzési nehézségei és mellkasi fájdalmai voltak, és először azt hittük, csak az asztmája okozza a problémát. A vérvizsgálatok azonban fertőzést mutattak ki a szervezetében, és az is kiderült, hogy a szívizma begyulladt, és a szíve bal oldala súlyosan megnagyobbodott – meséli a Dublin Live-nak az aggódó anyuka, Stacey Cummins.
Az ír család minden tagja elkapta fertőzést, ám úgy tűnt, hogy a betegséget tünetmentesen átvészelték és a 10 napos karantén után megpróbáltak visszatérni a normális kerékvágásba. Mia azonban március 22-én már köhögött, és nem érezte jól magát, ám az orvosok azt mondták neki, hogy csak egy egyszerű vírusos fertőzést kapott és hazaküldték.
Nem sokkal később azonban a 12 éves lány állapota rohamosan romlani kezdett és olyan erős fájdalmai voltak, hogy mentővel kellett kórházba szállítani. Az egyébként is asztmás gyerek levegőért kapkodott, és hamar légzéstámogatásra szorult.
– Ha nem Miáról lett volna szó, lehet nem is fordulunk orvoshoz.
De minden szülőnek javaslom, hogy kérdezősködjön az orvosoknál, mert a PIMS négy-hat héttel a koronavírus-fertőzés után jelentkezik. Mivel sokszervi gyulladást okoz, az orvosoknak is nehéz diagnosztizálni. Gyakori tünete például a véres szem vagy a kiütések, de Miának egyik sem volt, ezért az orvosok sem ellenőrizték, hogy PIMS-e lenne
– folytatja az anyuka, aki szerint ha ő is több ismerettel rendelkezik a sokszervi gyulladásos betegségről, akkor lánya szíve lehet, hogy nem károsodott volna ennyire.
Mia jelenleg is az életéért küzd, hiszen a gyulladás még mindig tombol a szervezetében, ezért mesterséges kómában várják, hogy leküzdje a betegséget. Szerencsére a lány úgy tűnik, hogy jól reagál a kezelésre, ugyanakkor a PIMS-re gyakran használt gyógyszerek sem válnak be minden gyereknél, ezért érdemes már a lehető legapróbb tünetekkel is orvoshoz fordulni, mielőtt túl késő lenne.