Ugye Ön is adta már kölcsön a fülesét, vagy vette kölcsön másét, hogy meghallgasson egy dalt vagy belehallgasson egy videóba? Rosszul tette! Nagyon rosszul!
Forrás: Pixabay
Sajnos még a manapság elterjedt, fülben mélyen ülő fülhallgatóknál is divat egy-egy percre kölcsönadni vagy -kérni azt, pedig – a szakemberek szerint – ez nagyjából olyan, mintha a bugyiját vagy épp a fogkeféjét adná kölcsön. Ugye, hogy ezeket sem adná oda másnak használatra? És ugye, hogy nem is kérné el?
Az orvosok nem véletlenül tiltják szigorúan a fülhallgató megosztását. Egyszerűen azért, mert ezzel az ártatlannak látszó kütyüvel durva kórokozó-kolóniákat is átadhatunk egymásnak. Ennek pedig fájdalmas fülfertőzés is lehet az eredménye.
A fül sötét, meleg és nedves hely, ahol előszeretettel szaporodnak a baktériumok, sőt, akár a gombák is. A fülzsír valóságos táptalaja ezeknek a mikroorganizmusoknak, amik ideális esetben nekünk nem okoznak gondot, ám amikor a miránk jellemző, egyedi baktériumflóra máséval vegyül, már megkezdődnek a gondok.
A fülhallgató segítségével átvitt baktériumok különösen akkor okoznak gyorsan gyulladásokat, ha a fülhallgató kemény felülete megkarcolja a bőrt. Ezeken a felületes sérüléseken keresztül nagyon könnyen bekerülnek a kórokozók a véráramba, és máris kész a fertőzés. Nem is kell, hogy a sérülést észrevegyük. Ezek az apró mikrosérülések a legtöbbször valóban mikroszkopikusak, nem okoznak fájdalmat. A baktériumoknak viszont kaput nyitnak – figyelmeztet a Ripost cikke.
De akkor mit tegyünk? Természetesen a legjobb, ha nem adjuk kölcsön a fülhallgatónkat, vagy ha mégis, akkor használat előtt és után is alaposan fertőtlenítsük le. Az persze más kérdés, hogy ez akár árthat is az eszköznek, szóval tényleg maradjunk annál a megoldásnál, hogy mindenki használja a sajátját! Arról nem is beszélve, ha netán a füles szivacsos: az ugyanis tényleg tisztíthatatlan.