Aktuális

Hogyan és meddig kell keleszteni a tésztát a tökéletes végeredményhez? Eláruljuk

Bors

Létrehozva: 2021.04.20.

Sokan megijednek a házi kelt tészta sütésétől, pedig fölösleges, csak némi odafigyelést igényel.

Forrás: AFP

A hőmérséklet a titok. Hiába adják meg a receptek a kelesztési időt, az nagyban függ a levegő hőmérsékletétől, ezért jobb arra figyelni, mikor emelkedik duplájára a tészta. A kelesztés lényege ugyanis a térfogatnövelés, ami szobahőmérsékleten sokkal kevesebb időt vesz igénybe, mint hűvös helyen.

Az ujjpróba a nyerő

Tiszta konyharuhával takarjuk le az edényt, amibe a masszát tettük, és akkor jó, amikor az ujjunkat belenyomva visszaugrik az eredeti állapotába. Vagyis rugalmas. Ha a benyomás után összeesik, akkor túlkelt, azaz túl levegős lett. Ilyenkor sem kell kidobni, hanem érdemes újradagasztani és kicsit újrakeleszteni.

Miután sütőformába tettük, közvetlenül a sütés előtt is érdemes egy rövid kelesztést még beiktatni, hogy tészta visszanyerje szerkezetét, amit esetleg a formába igazítás során kinyomkodtunk belőle.

Különböző állag kell

Tipp: különböző süteményekhez eltérő állagú kelt tészta kell. Lágyabb tészta szükséges a kuglófhoz, aranygaluskához, lángoshoz, fánkhoz, míg keményebb a kakaós csigához, fonott kalácshoz, vagy a túrós batyuhoz.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek