A járványidőszak nem csak az idegeinket és az immunrendszerünket, de a szemünket is komoly kihívások elé állította. Az interneten az utóbbi évben másfélszer annyian kerestek rá a szemcsepp szóra, mint az azt megelőző 5 év alatt.
Forrás: Shutterstock
Egy külföldi kutatás szerint 10-ből 6 embernek romlott a látása vagy szenved valamilyen szemproblémával a pandémia óta. Az ok egyértelműen a megnövekedett képernyőhasználat. Az Alcon/Ipsos tavaly júniusi kutatásából kiderült, hogy az amerikaiak 80 százaléka jelentősen több időt tölt el a képernyő előtt, amióta kitört a járvány, és 5-ből 3 ember komolyan aggódik a szeme egészsége miatt.
A számítógépes látás-szindróma a digitalizáció egyik káros mellékhatásaként alakult ki, és az utóbbi évben néma kórként több millió ember életét keseríti meg. Amióta az okostelefonokkal kelünk és fekszünk, szemünk egészsége komoly veszélynek van kitéve. A legpesszimistább számítás, vagyis az ausztrál UNSW ausztráliai egyetem kutatóinak jóslata szerint a 21. század közepére az emberiség fele rövidlátó lesz. Nemes Nóra optometrista szerint a képernyőkből érkező kék fény mind élettani, mind szemészeti elváltozásokat okozhat.
– A mesterséges fény mindenütt körülvesz, hiszen mikrokörnyezetünk része. Nem kell ahhoz napi 10 órát gép előtt dolgozni, hogy a szemünk kiszáradjon és elkezdjen fájni a fejünk. A zárt, mesterséges LED- vagy egyéb hideg fényekkel bevilágított tér, a képernyőkből érkező kék fény és a hűtő-fűtő rendszerek mind hozzájárulnak a problémához – mondta. A gyakori szemszárazság mellett hosszú távon a kék fény makuladegenerációt (a retina súlyos károsodása) és szür- ke hályogot is okozhat, és az alvásminőséget is jelentősen rontja.
* Szülőként figyeljen oda, hogy a gyerek mindennap mozogjon, vagy legalábbis valamilyen offline tevékenységet is végezzen.
* Lefekvés előtt egy órával e felnőtt se gyerek már ne bámulja a képernyőt, mivel ez az alvás minőségét is befolyásolhatja.
* Mindenkinek ajánlott a 20-20-20-as szabály betartása, amelynek lényege, hogy 20 percenként fókuszáljunk legalább 20 másodpercig egy legalább 20 lábnyi (kb. 6 méter) távolságban lévő tárgyra.
* Megoldást jelent még a monitorszemüveg, mely védőréteget képezve meggátolja a kék fény behatolását a retinába, és ép látásúaknak, dioptria nélkül is kapható. Az irodai dolgozók ráadásul ingyenesen igényelhetik ezt a fajta szemüveget munkáltatójuktól, ha 4 óránál többet kell egyhuzamban a képernyő előtt tölteniük.
* Figyeljen oda az üléspozícióra, és igyekezzen gyakori szellőztetés mellett kényelmes munkakörnyezetet kialakítani.
A kék fény negatív hatásai mellett a legnagyobb probléma a tartós közelre nézés, melynek az online oktatás miatt most extrém módon ki voltak téve a gyermekek. Japánban a fiatalkorúak 90 százaléka szenved gyerekkori miópiában (rövidlátásban), mivel korán a kezükbe kerül a tablet, és a tanulás mellett a pihenés is 30 centi közelről, a képernyőjüket bámulva történik. A gyerekek ráadásul többnyire zárt térben, mesterséges fény mellett nézik a képernyőt, ami tartós szemromlást, fejfájást és egyéb nyaki, háti fájdalmakat is okozhat.