A koronavírus-járvány kitörését követően drasztikusan lecsökkentek a lakások bérleti díjai, hiszen nem jöttek a külföldi turisták. Ez a tendencia azonban most úgy tűnik megfordul, a szakértők szerint ahogyan “enyhül” a járvány, úgy kezdtek el emelkedni az árak is.
Forrás: Shutterstock
Magyarországon az emberek 86 százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, így amikor tavaly tavasszal eltűntek a külföldi turisták a fővárosból a rövid távra kiadó lakások szinte egy az egyben kihasználatlanná váltak, és több ezer lakás került a hosszú távra bérbeadó piacra.
A megnövekedett kínálat mellett a kereslet nem változott ilyen mértékben, ennek következtében 15-20 százalékos áresés történt
– mondta a Borsnak Balogh László az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
– Ez azt jelentette, hogy 165 ezer forintról kb. 130 ezerre csökkentek a bérleti díjak Budapesten, de a belvárosban ez még nagyobb arányú volt. Az egyetemi városokban a bérlakás piacot az mozgatta meg, hogy a diákok távoktatásban tanultak és sokan hazaköltöztek. A vidéki, de nem egyetemi nagyvárosokban, ahol a rövid távú kiadások száma nem számottevő, a hullámzás kisebb volt. A kisebb településeken a lakások albérleti díja jóval nyomottabb, akár 30-40 százalékkal is alacsonyabb, és a bérleti díj is sokkal kevésbé változó – mondta a szakember.
Most, hogy a koronavírus egészségügyi kockázata csökkenőben van, és például a home office-ban dolgozók visszatérhetnek a munkahelyükre, a csökkenés megállt.
A KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint idén februárban, tavaly június óta első alkalommal, a bérleti díjak országos átlagban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest. A fővárosban 1,1 százalékos volt a növekedés. Éves szinten az országos lakbérindex több mint 10 százalékkal, a fővárosi pedig 14 százalékkal elmaradt a korábbitól.
– Ami változás, hogy a hosszú távú lakásbérleti szerződéseket, amik általában egy évre szóltak, most rövidebb távra kötik a tulajdonosok, bízva abban, hogy az árak ismét nőni fognak. Eltérő volt a februári ármozgás az országon belül. A közép-dunántúli és dél-alföldi régióban havi szinten 3 százalékos lakbérnövekedés volt megfigyelhető, míg a dél-dunántúli, észak-magyarországi és a pest megyei kiadó ingatlanok bérleti díjak 0,5 százalékkal csökkentek.
Budapesten a budai hegyvidéki kerületekben egy hónap alatt 3 százalékkal, Pest külső városrészében átlagosan 2,5 százalékkal nőttek a bérleti díjak.
Március közepén a kiadó lakások bérleti díja a fővárosban átlag 130 ezer forint volt. Négyzetméterre számítva kb. 2900 Ft. A legdrágább kerületek közé tartozott az I., a II. és az V. 160-170 ezer forintot átlagos havi bérleti díjjal, ugyanez a XIX. és a XX. kerületben csak 110 ezer forint. Márciusban egyelőre országosan nem érezhető további drágulás – mondta Balogh László.