Aktuális

Így védhetjük leghatékonyabban gyermekeinket a koronavírus ellen!

Anka Péter

Létrehozva: 2021.04.07.

Minden szülőt foglalkoztat a kérdés, mire számíthat gyermeke a világjárványban, vagyis miféle veszélynek vannak kitéve a fiatalabbak, és a legkisebbek, akik számára a maszk viselése sem kötelező. Fontos megtanítani nekik: ne nyúljanak az arcukhoz.

Forrás: Shutterstock

Ha már megvan a baj: tüneti terápia

Dr. Novák Hunor gyermekgyógyász a Borsnak elmondta, hogy a gyerekek ugyan kevésbé vannak annyira kitéve a koronavírus okozta fertőzésnek mint a felnőttek, de ők is lehetnek rosszul. A felsős gyerekeket általában jobban megviseli a kór, leginkább a 10-14 éves korosztályban alakulhat ki súlyosabb tüdőbetegség. Illetve általánosságban komolyabb tüneteket mutatnak az egyéves kort még nem elért csecsemők is, vélhetően azért, mert az immunrendszerük még nem elég fejlett, légutaik viszont szűkek.

Sajnos a gyerekek esetében nem javasolható egyetlen olyan gyógyszer, illetve hatóanyag sem kórházon kívüli, otthoni ellátásra, amely egyértelműen gyógyítaná a koronavírusos megbetegedést, vagy akár a megelőzésben lehetne alkalmas. Csak az úgynevezett tüneti terápia létezik, például a fájdalomcsillapító – kezdte Novák Hunor, aki szerint mindig kérjük ki a patikusunk és háziorvosunk tanácsát még a vény nélküli készítményekkel kapcsolatban is.

Kialakulhat tüdőgyulladás is

A COVID a statisztikák alapján elsősorban az idősekre nézve jelenti a legnagyobb veszélyt. A brit mutáns ezen annyit változtatott, hogy a fiatal felnőttek, és a középkorúak esetében is gyakoribb a kórházba kerülés. Azt tudjuk, hogy pusztán a koronavírus-fertőzés elenyésző esetben okozhat problémát a gyermekek szervezetében. Természetesen náluk is kialakulhat magas láz, esetleg tüdőgyulladás, illetve a tartós hányás miatti kiszáradás, mely esetek akár kórházi kezelésre is szorulhatnak. Komoly probléma, hogy terjesztik a fertőzést.

A tünetmentes lefolyás után is jöhet baj

Akár egy tünetmentes fertőzés után is kialakulhat az úgynevezett sokszervi gyulladás a kicsik esetében. Ez a koronavírus-fertőzés után 3-4 héttel kialakuló kóros immunválasz, ekkorra a vírus már eltűnt a gyermek szervezetéből, és a kóros immunreakció okozza a tüneteket több napig tartó lázzal, szem bevérzéssel, erős hasfájással, hasmenéssel, hányással, illetve kiütésekkel. Szerencsére ez nagyon ritka állapot. Az efféle esetek kórházban kezelendők, és sajnálatosan emiatt már világszerte haltak meg gyermekek.

Az tehát nem kijelenthető, hogy a koronavírus egyáltalán nem veszélyes rájuk nézve, hiszen azt, aki ilyen körülmények között veszítette el a fiát, vagy lányát, nem fogja vigasztalni a tény, miszerint ami a gyermekével történt, az nagyon ritka

– mondta a doktor.

Az alapos kézmosás a legfontosabb

* Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ajánlásában első helyen szerepel az alapos kézmosás. A legfontosabb, hogy elég ideig - legalább 20 másodpercig - tartson a kézmosás, és ezalatt a teljes kézfelületet mossák meg a gyerekek.
* Hívjuk fel a kicsik figyelmét arra, hogy kerüljék a szájuk, szemük, orruk érintését.
* Szoktassuk hozzá őket a kézfertőtlenítőhöz.
* Ne engedjük őket társaságba, játszóterekre.
* A bevásárlást intézzük el magunk, ha lehet ne vigyük a gyerekeket magunkkal a szupermarketbe.
* Tüsszentés során használjanak zsebkendőt, vagy ha ez nincs kéznél, akkor a karjukat tegyék behajlítva a szájuk elé és a könyökhajlatba tüsszentsenek - ne a kezükbe, mert ha utána megfognak valamit, könnyen tovább terjeszthetik a vírust.

Lezárt fedelű szemetest használjunk

A koronavírus több óráig is életképes maradhat a különböző tárgyakon, felületeken, ezért a használt zsebkendőt is minél előbb ki kell dobni egy lezárható fedelű szemetesbe, vagy lezárt zacskóba.

Kilátásban az európai engedély

Hamarosan engedélyezhetik a vakcinát 18 éven aluliak esetében is. A szegedi egyetem immunológus és genetikus professzora, Duda Ernő szerint a Pfizer vakcinája áll ehhez a legközelebb, de már a többi oltóanyagot is tesztelik.

– A Pfizer már október óta végzi a klinikai kísérleteket, és az eredmények jók. Egyébként még nem volt arra példa, hogy egy oltóanyag felnőttek esetében jó, de gyerekeknél nem. Várhatóan a Pfizer lesz az első, ami megszerzi az európai engedélyt gyerekekre is, akár már április közepén. Úgy tudom, Kínában már elkezdték a gyermekek oltását, az AstraZeneca is a tesztfázisban tart, a Moderna pedig azt tervezi, hogy hat hónapos csecsemőkön is kipróbálja az oltóanyagát – mondta el a professzor a Ripost7-nek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek