A koronavírus nagy eséllyel ott lehet a zárt terek levegőjében, ám a legtöbben ennek veszélyétől nem tartanak. A zárt terek levegőminőségére kiemelten oda kellene figyelni.
Forrás: Pexels.com
A kutatók szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hibázott a koronavírus terjedésével kapcsolatos kommunikációban. A WHO először közölte, hogy a vírus a levegőben nem terjed, majd több hónap elteltével javították csak ki közleményüket, de a veszélyre nem hívták fel eléggé az emberek figyelmét.
A világ kutatói úgy érzik, ha a WHO hamarabb és erélyesebben cselekszik, azzal rengeteg ember életét menthették volna meg
– írta meg a Nature.
Nem hangsúlyozzák, mekkora jelentősége van a levegő útján történő terjedésnek
–mondta Jose-Luis Jimenez légköri vegyész.
Arról kéne beszélniük, hogy a koronavírus ott van a levegőben és mi belélegezzük azt
– vélekedik a kutató, aki szerint egy erélyesebb kijelentés jobban hatna a nemzetek közegészségügyi szerveire is.
Bár mára bizonyított, hogy a felületeken át kicsi az esélye a megfertőződésnek, a legtöbb cég és hatóság még mindig a felületek fertőtlenítésére fektet nagy hangsúlyt, ahelyett, hogy a beltéri levegőminőség javításával törődne.
A zárt terek levegőjében terjedő koronavírusok lehetővé teszik, hogy olyanok is megfertőződjenek, akik nem is találkoztak vírust hordozó emberrel.
A vírust hordozó, kilélegzett levegőrészecskék ugyanúgy fel tudnak gyűlni, mint a szén-dioxid. Ha magas a levegő szén-dioxid szintje, akkor nagy a veszélye annak is, hogy az esetlegesen kilélegzett koronavírus mennyisége is kritikus szintet lép át – írta meg az infostart.hu.
– Ahhoz, hogy a vírust hordozó levegőrészecskék távozzanak, nem elég ablakot nyitni, kereszthuzatra is szükség van.
– Mechanikus szellőztetésnél ez azt jelenti, hogy a rendszer kinti levegőt szív be, és nem a bentit keringteti.