Aktuális

Még az aszpirin is veszélyesebb a sokat támadott AstraZeneca vakcinánál

Bors

Létrehozva: 2021.04.10.

Az a vakcina a jó, amit már beadtak. Szakértők szerint pedig a gyógyításban mindennek megvannak a kockázatai.

Forrás: AFP

Az elmúlt hetekben világszerte témát szolgáltatott a sajtónak és az átlagembereknek is az Oxford Egyetem és AstraZeneca által fejlesztett koronavírus-vakcina, miután kiderült, hogy a készítmény nagyon ritka esetekben vérrögképződést okozhat, amely trombózishoz vezethet. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálata után kijelentette, lehet összefüggés a vakcina és a trombózisos esetek között és a vérrögképződés veszélyét mint a vakcina nagyon ritka mellékhatásait fel kell tüntetni a készítmény dobozain. 

A híreket olvasva sokan Magyarországon is a vérrögképződés kockázatától tartva utasítják el ezt a koronavírus elleni vakcinát. Pedig Nagy-Britanniában március 24-ig 18 millió embert oltottak be az AstraZeneca vakcinával, és 30 esetben tapasztaltak vérrögképződést, amelyből 7 esetben okozott halált a trombózis.

Vagyis a vakcina miatt halálozás aránya 0,0001 százalék, ami elenyészően kevés, ráadásul, az AstraZeneca oltásánál jóval gyakrabban fordul elő a vérrögképződés például a hormonális fogamzásgátlók használata során, ám azokat mégis rengetegen használják.

Az AstraZeneca oltásával kapcsolatban a napokban egy panelbeszélgetés zajlott, melyen részt vett a brit kormány vészhelyzetekre létrehozott tudományos tanácsadó csoportjának (SAGE – Scientific Advisory Group for Emergencies) egyik orvosszakértője, Calum Semple professzor is, aki fontos dologra hívta fel a figyelmet.

Az Express brit napilap cikke szerint ugyanis a panelen felvetődött, hogy a vérrögképződés ellen az oltással együtt aszpirint kellene beadni a pácienseknek, az ugyanis vérhígító hatású. Ez ugyan igaz, hiszen az aszpirint többek között szívinfarktus vagy stroke megelőzésére is alkalmazzák, ám ez egy vészhelyzeti megoldás, amely a vakcina beadásával nem biztos, hogy összeegyeztethető.

az aszpirin talán még veszélyesebb is, mert a szedése egyes embereknél gyomorfekélyt okoz. ezzel csak arra szerettem volna rámutatni, hogy a gyógyításban mindennek megvannak a kockázatai. A lényeg, hogy igyekezzünk a kockázatokat a minimumra szorítani.

– mondta a szakember, aki egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy több helyen átmenetileg felfüggesztették, vagy korlátozták az AstraZeneca vakcina alkalmazását. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek