„Minden szinten, szinte minden!” Ki ne emlékezne a 80-as évek legendás Romhányi szlogenjére, ami a híres Corvin Áruházat hirdette. A Corvin valóságos ikon volt, akkoriban a jövő hírnöke. Itt volt Magyarország első mozgólépcsője, itt volt a legfinomabb a puncsos mignon és itt volt a legnagyobb választék.
Forrás: Dombóvári Tamás
Az egykori áruház épületét most felújítják mely során a homlokzatot az eredeti állapotára állítják vissza, így Budapest visszakaphat egy szeletet a város fénykorából.
A klasszicizáló stílusú palota Reiss Zoltán tervei alapján épült a Blaha Lujza téren a régi Apolló mozi helyén az ugyancsak impozáns Nemzeti Színház szomszédságában. A Corvin 1926. március 1-jén nyitotta meg kapuit és azonnal a város legfelkapottabb helye lett.
Egész kis város ez az egyetlen épület, s ma már Európa legelső divatotthonává fejlesztették.
Küszöbét nemcsak a főváros vásárlóközönségének ezrei lépik át, de óriási termeiben randevút ad egymásnak a vidék jó pénzért jót vásárolni szerető népe éppen úgy, mint azok a külföldiek, akik tudják, hogy Budapest divatkereskedelme nem marad ízlés, minőség és lelkiismeret tekintetében sem Párizs, sem London mögött – méltatta az áruházat a Pesti Hírlap Képes Naptára 1930-ban.
A legendás Corvinnak ekkor 52 osztálya volt, s három utcára néző 33 kirakatával vonzotta a vásárlókat. Az áruházba aztán 1931-ben,- az országban elsőként,- mozgólépcsőt építettek amivel a jövő hírnökévé vált. Persze a tőke már akkor is német volt. Tulajdonosa a hamburgi M. J. Emden und Söhne egymillió magyar korona alaptőkével alapította meg áruházát.
A második nagy világégés az áruházat sem kímélte mely során az épület több találatot kapott és le is égett ezért 1944-ben bezárt. Aztán jött a szocializmus és az államosítás ami merőben új arculatot adott a Corvinnak. A jegyrendszer, az infláció és a hiánygazdaság évei voltak ezek mikor dübörgött a feketézés. A kurrens, jobb minőségű, az átlagember számára elérhetetlen áruk pult aluli értékesítését hívták így. Ebben az időszakban készült az 1953-as Állami áruház a kor legnagyobb színészei közreműködésével. 1956-ban kitört a forradalom mikor az áruházat több találat érte. A károk eltüntetése céljából ideiglenesen ekkor került alumíniumborítás eltakarva a gyönyörű homlokzatot ami 50 évig meghatározta az áruház és vele a tér hangulatát.
Minden szinten szinte minden! A Romhányi József által kitalált reklámszöveg kiválóan tükrözte az akkori helyzetet. A „ Szinte” utalt a szocialista hiánygazdálkodásra és utalt arra is, hogy bár a nyugat-európai áruházak minőségi színvonala és áruválasztéka továbbra is fényévekre van, azért a magunk megbízhatóan közepes, szocialista konfekció módján van itt minden: az összehajtható nejlon esőkabáttól a papának, a dzsörzékosztümig Jolánka néninek egészen a Tisza sportcipőig a kis Pistinek. Azonban a Corvin még ekkor is igazi szimbólum volt, az áruház büféjében négy forint negyven fillérért árult puncsos minyon pedig fogalom.
A rendszerváltás után sokáig rendezetlen viszonyok között üzemelt az épület miközben több tulajdonosváltáson is átesett. Aztán a 90-es években sorra nyíló plázák lassan megfojtották a Corvint, aminek a tér felé néző terei 2006-ban már egy szupermarketnek, egy könyvesboltnak, illetve egy kínai érdekeltségű áruháznak adtak otthont. Tetején pedig egy disco működött.
A homlokzat felújítására a magyar kormány 300 millió forintot különített el. Ennek köszönhetően 2018-ban elbontották a kecses palota fémburkolatát és azóta már elkezdődött a belső terek helyreállítása a tető és a belső udvarok felújítása mely során visszakerülnek helyükre az ikonikus kirakatok, szobrok és ablakok is.
Ha minden jól megy, 2022-re visszakapjuk a Corvin Áruházat és mint egy időutazás részeseiként sétálhatunk majd folyosóin, felidézve azt a sok, kedves és meghatározó emléket ami innen szinte minden 1980 előtt született embernek van.