Spanyolország az AstraZeneca és a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináinak kombinációját teszteli 600 önkéntes bevonásával. A szakemberek szerint igen magas hatékonyságot is elérhetnek ezzel a mixszel.
Forrás: Pexels.com
A CombivacS elnevezésű projektben olyan 60 év alatti önkénteseket tesztelnek, akiket nyolc héttel ezelőtt az AstraZeneca gyógyszergyár vektorvakcinájával oltottak be. A 600 önkéntes részvételével zajló kutatás során a kombináció hatékonyságát és biztonságosságát kívánják igazolni. Az első hivatalos eredményeket május közepére ígérik, ám az utánkövetés egy évig tart majd – írta meg a profitline.hu.
Dr. Rusvai Miklós víruskutató szerint a koronavírus elleni vakcinák kombinációja igen hatékony eredményeket hozhat, és már nem egy ország próbálkozott vele.
Sem immunológiailag sem virológiailag nem szól semmi az oltóanyagok keverése ellen.
Már Magyarországon és számos más országban is előfordult a vakcinák mixelése olyan esetekben, amikor ez szükségessé vált – magyarázta Dr. Rusvai a BorsOnline-nak.
Ha valakinél túl erős allergiás reakció jelentkezik az első oltás beadását követően, értelemszerűen másodjára nem ugyanazzal oltják be.
Ami miatt a vakcinamixek nem terjedtek el széles körben, az az, hogy a vakcinagyártó csak a saját előírása alapján beadott vakcináért vállalja a felelősséget, vagyis csak akkor, ha megfelelő dózisban és ugyanazzal az oltóanyaggal lett valaki kétszer beoltva – mutatott rá a virológus, aki szerint komoly esély van arra, hogy két különböző típusú vakcina kombinációja bizony hatásosabb lesz az eredetileg előírtnál.
Mivel a különböző vakcinák más-más hatásmechanizmust alkalmaznak, többféleképpen stimulálják az immunrendszert ugyanazon cél iránt. Éppen ezért azt gondolom, nagy valószínűséggel hatékonyabbak lesznek a vakcina mixelések
– latolgatta a szakember, aki hozzátette: egyelőre még nincs a témában elegendő számú tudományos bizonyíték.