Aktuális

Három egyszerű trükk, és új erőre kapnak a szobanövényeink

Bors

Létrehozva: 2021.04.26.

Kevesen tudják, de a szobanövények tápanyag ellátása és fejlődése teljes mértékben tattól függ, hogyan bánunk velük. De van számtalan trükk, amellyel hosszú időn át egészségesen meg tudjuk őrizni a lakás díszeiként is szolgáló növényeket. 

Három egyszerű trükk, és új erőre kapnak a szobanövényeink

Forrás: Shutterstock

Az ültetőközeg, amiben a szobanövény van, hamar elveszítheti a tápanyagtartalmát, ezért fontos időről-időre az átültetés. Ennek a legideálisabb időpontja tavasszal van, mert ilyenkor kezdenek el ébredezni a növények, a gyökerek kezdenek aktívabbak lenni és új hajtások jelenhetnek meg rajtuk. Ehhez a megújuláshoz azonban energiára van szükségük, erről pedig csak mi tudunk gondoskodni- írja a Ripost. 

Átültetés

A szobanövényt óvatosan kell kiemelni a cserépből, és ellenőrizni kell a gyökérzetét. Ha úgy látjuk, hogy a gyökérzetnek több helyre van szüksége, érdemes egy kicsivel nagyobb cserépbe átültetni Ha csak nem speciális növény, mint pl. orchidea, kaktusz, citrusféle, akkor a kertészeti boltokban található általános virágföld is megfelel erre a célra. Az elszáradt vagy nem egészséges gyökérrészeket nyugodtan le lehet vágni ollóval, óvatosan le kell róla ütögetni a földet és az ujjaink segítségével át kell lazítani a gyökérzetet.

Ha van több egészséges tő is, akkor akár ketté is lehet szedni a növényt. Ebben az esetben viszont két kisebb cserépbe történjen az átültetés. Ez a tőosztás csak évelő növények esetében lehetséges.

A cserép aljába érdemes törött cserepet, kavicsréteget, vagy agyaggranulátumot rakni, hogy a túl sok vizet elvezesse és egy részét felszívja, így a virágföldet is hosszabb ideig nedvesen tudja tartani. Az ültetés mélysége legyen azonos a régivel, utána bőségesen meg kell locsolni a növényt és pár napig félárnyékba helyezni.

Fejtrágyázás

Ha nem szeretnénk, hogy a növényünk tovább nőjön, vagy elérte a végleges nagyságát, akkor nem feltétlenül szükséges átültetni. Elégséges, ha fejtrágyázással felfrissítjük a talaj felső rétegét kb. 2-3 centiméteres mélységben.

Döntsük meg a virágcserepet, és óvatosan, hogy a növényt és gyökérzetét nehogy megsértsük, kaparjuk le a régi föld felső rétegét. Lehetőség szerint az ujjainkat használjuk, semmilyen éles szerszámot ne alkalmazzunk erre a célra.

Miután ezzel megvagyunk szórjunk friss virágföldet a meglévő ültetőközegre ugyanakkora rétegben, mint amennyit eltávolítottunk. Emellett érdemes tápoldatozni is a növény földjét, hogy az elhasznált tápanyagokat még jobban pótolni tudjuk.

Portalanítás

Általában nem szentelnek a portalanításnak különösebb figyelmet, pedig amellett, hogy nem szép látvány, a növények életfolyamatai is korlátozódnak. A levelek lemosása a növények egészségét szolgálja.

Óvatos zuhanyzással vagy szivaccsal áttörölgetve is végezhetjük, a felesleges por mellett a mézharmatot, a korompenészt vagy élősködőket is el tudjuk így távolítani. A sérült vagy beteg leveleket minden esetben távolítsuk el a növényről, alkalom adtán pedig, egy kis csendes esőre is kihelyezhetjük a növényeidet, ha van rá lehetőséged. Felfrissülnek és kivirulnak tőle, arra azonban figyeljünk, hogy ne legyen túl hideg odakint.


 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek