A kötelező védőoltással szinte eltűnt, most mégis visszatérni látszik a torokgyík. Az antibiotikumokra rezisztens törzsek világszintű fenyegetést jelenthetnek.
Forrás: Shutterstock
A valaha rettegett, rengeteg gyermekéletet kioltó torokgyík vagy diftéria a kötelező DiPerTe (diftéria-pertusszisz-tetanusz) védőoltásnak köszönhetően a könnyen megelőzhető betegségek közé került világszerte – írja az Origo.
AZONBAN A BETEGSÉGET OKOZÓ CORYNEBACTERIUM DIPHTHERIAE BAKTÉRIUM EGYRE TÖBB ANTIBIOTIKUM-OSZTÁLLYAL SZEMBEN VÁLIK REZISZTENSSÉ, ÉS A JÖVŐBEN KICSÚSZHAT AZ OLTÁS ELLENŐRZÉSE ALÓL IS
– figyelmeztetnek brit és indiai kutatók.
A Cambridge-i Egyetem tudósai által vezetett kutatócsoport rámutat: a COVID-19-járvány miatt bekövetkezett késések a diftériaoltás beadásában, illetve a fertőzések számának növekedése együttesen azt a kockázatot hordozza magában, hogy a torokgyík újból világszintű fenyegetéssé növi ki magát.
A NATURE COMMUNICATIONS SZAKFOLYÓIRATBAN MOST MEGJELENT KÖZLEMÉNY BRIT ÉS INDIAI SZERZŐGÁRDÁJA A GENOMIKA ESZKÖZEIVEL TÉRKÉPEZTE FEL A C. DIPHTHERIAE TERJEDÉSÉT ÉS ÚJ VÁLTOZATAINAK MEGJELENÉSÉT INDIÁBAN, AHOL 2018-BAN A JELENTETT ESETEK TÖBB MINT FELE TÖRTÉNT.
Összesen 61 betegből izolálták a baktériumot, és ezek genomját összevetették 441 nyilvánosan elérhető genommal. Az elemzés révén a kutatók fel tudták vázolni a C. diphtheriae filogenetikai fáját: egyfajta családfát, amely megmutatja, milyen rokonságban állnak egymással a különböző helyekről származó izolátumok, s ezzel fényt derít a betegség terjedésének útvonalaira. Ugyanezen genomikai elemzés segítségével felmérték a baktériumokban található, az antibiotikumok ellen védettséget nyújtó antimikrobiális rezisztencia-(AMR-) géneket, illetve a toxint kódoló génben tapasztalható változatosságot.
Az Ázsiából és Európából izolált publikus genomok összehasonlítása kontinenseken átívelő rokonsági csoportokat tárt fel. Ez arra mutat, hogy a C. diphtheriae feltehetőleg több mint egy évszázada megvetette a lábát az emberi populációkban.