Nem sajnálni, hanem elfogadni és segíteni kell a vak és a látássérült embereket, ahogyan teszik ezt a vakvezető kutyák is. Egy életmentő eb kiképzése 3,5 millió forintba kerül, de a gazdája számára értéke felbecsülhetetlen.
Forrás: MVGYOSZ
Egyszer játékból mindenki kipróbálja, milyen becsukott szemmel közlekedni, csak hangok vagy illatok után tájékozódni. Vannak, akik a látásuk elvesztése vagy súlyos romlása miatt mindig így élnek. Számukra óriási segítség egy vakvezető kutya.
Arra törekszünk, hogy a társadalommal elfogadtassuk a vakvezető kutyák és látássérült emberek jelenlétét, hiszen nekik is el kell jutniuk munkába, bevásárolni vagy ügyeket intézni
– mondta a Ripost7-nek dr. Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke. Szeretnék elérni, hogy a „vakvezetőkutya” fogalom legyen és ilyen módon egybeírják.
Magyarországon körülbelül 82 ezer személy vallja látássérültnek magát, közülük 10 ezer teljesen vak, a nagyon súlyos látássérült emberek száma 45 ezerre tehető. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) jelenleg 80 vakvezető kutya – gazda párost tart nyilván az utógondozási programjában. Egy vakvezető kutya kiképzése 3,5 millió forintba kerül, a látássérült azonban díjmentesen jut négylábú segítőjéhez, és a szövetség az állatorvosi kezelések díjához is hozzájárul.
A 36 éves Benedek Zoltán látóként született, de már 11 hónapos korában rövidlátó volt. 8 évesen elvesztette jobb szeme világát, 12 éves korától fokozatosan romlott a bal szeme is. 14-15 éves korára teljesen megvakult.
– Gyerekként könnyebb ezt feldolgozni, mint egy felnőttnek – véli Zoltán.A szüleim ugyanúgy elengedtek sátorozni és bár nyilván rettentően aggódtak, ezt nem éreztették velem. Hagyták, hogy olyan életet éljek, mint a látó társaim, amiért örökké hálás leszek.
A vak férfi 2003-ban kapta első kutyáját, amit öt év után elvitt egy betegség. Több mint tíz év telt el, mire rászánta magát egy másik kutya igénylésére.
– A vakvezető kutya nem taxi, nem mondhatom neki, hogy menjünk a 7. kerület, Wesselényi utca 8-ba. De amikor kiadom a vezényszót, hogy keress zebrát vagy lépcsőt, azt megtalálja. Mindig parancsokkal irányítjuk, de hogy hová szeretnék menni, azt nekem kell tudni – tette hozzá Zoltán, aki azt tapasztalja, hogy a bevásárlóközpontokban, közértekben szívesen segítenek neki.