200 különleges autócsodával és 50 motorkerékpárral büszkélkedhet Magyarország első és Közép-Európa legnagyobb veteránautó-gyűjtője, Marczis Béla. A különc tatabányai férfi eredetileg őslénytankutatóként kezdte, majd nyomozó lett, hogy aztán ezt a két szakmát ötvözve hódoljon igazi szerelmének, a régi autók felkutatásának, gyűjtésének és restaurálásának.
Forrás: Boldogulj Tatabányán Blog
Marczis Béla sorsa 1973-ban dőlt el véglegesen, mikor megvette első veterán autóját egy Adler típusú 2 literes szedánt.
– Amikor megvettem az első veterán autómat, az még csak amolyan hétvégi hobbinak indult. Aztán kiderült erről az autóról, hogy csak három darab létezik belőle a világon. Ekkor kezdtem komolyabban érdeklődni a ritka modellek iránt – árulta el Béla bácsi.
Azóta, immár 48 éve csak gyűlnek, a régi és ritka járművek, melyek közül jó párnak a múltja is roppant érdekes. A gyűjteményben található például Erwin Rommel német tábornok Opel Capitan típusú autója, amit afrikai hadjárata során használt, vagy Latabár Kálmán híres színművészünk Pontiac 8-as cupéja, amit az amerikai nagykövettől kapott, de Marczis birtokolja Kádár János egyik Mercedese is.
– Sok az autó, sok a történet. 1988 május 18-án nyitottuk meg Magyarország első veteránautó és -motor múzeumát, és azóta csak ömlenek hozzánk a megkeresések, de nem csak itthonról, hanem az egész világról – mesélte a gyűjtő, aki magyar és hollywoodi filmekhez is adott már járműveket.
Olyan sztárok használták ezeket, mint Angela Lansbury vagy Donald Sutherland. Ez utóbbinak állítólag nem nagyon ment a vezetés.
– A helyzet az, hogy a régi autóknál előfordul, hogy a váltó még nem szinkronizált, ezért nehezebb vezetni. Donald Sutherland pedig az amerikai automataváltós kocsikhoz szokott, így akadtak problémák. Végül a rendező úgy döntött, hogy vezessek én, és vele csak azokat a részeket vették fel, amikor ki vagy beszállt az autóba – avatott be minket a kulisszatitkokba Béla bácsi.
Az autócsodák nagy része külső helyszíneken, raktárakban, zárt udvarokon várja, hogy a neves gyűjtő műhelyében kiállítható állapotba kerüljön. A kész és teljesen restaurált darabokat pedig előzetes bejelentkezés után lehet megnézni a tatbányai múzeumban, ahol a tárlatvezetést maga gyűjtő tartja.