Aktuális

A Bors utánajárt: Így élnek a fogvatartottak az elmegyógyintézetben

KKP

Létrehozva: 2021.05.25.

Félévente felülvizsgálják az IMEI-ben fogva tartottak elmeállapotát, és ha úgy ítélik meg, ennyi idő után akár ki is engedhetik őket a börtön területén belül működő, de voltaképpen attól elkülönülő intézményből.

A Bors utánajárt: Így élnek a fogvatartottak az elmegyógyintézetben

Félévente vizsgálják felül az állapotukat

Többszörös gyilkosok, erőszaktevők és egyéb bűncselekményeket elkövető emberek kényszergyógykezelését végzik az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben, vagyis az IMEI-ben. Amennyiben az igazságügyi orvos szakértő véleményére ha­gyatkozva a bíróság úgy ítéli meg, hogy egy elkövető elmebetegségben szenved, és tettének elkövetésekor nem volt képes felmérni a következményeket, a bűncselekmény miatt elítélni nem lehet. Ilyenkor utalják be az illetőt a nevezett intézménybe. Az IMEI egy sajátos ötvözete a börtönnek és a kórháznak, igaz, a kényszergyógykezelés a büntetéstől eltérően nem határozott időtartamú. Átlagosan öt évig tart, de vannak ennél lényegesen hosszabb időt az intézményben töltő fogvatartottak is.

A BVOP sajtóosztálya a Bors kérdésére válaszolva kifejtet­te, a gyógykezelés rendkívül sokrétű.

– Az IMEI-ben büntetésüket töltő fogvatartottak elmeállapotának felülvizsgálata a jogszabályoknak megfelelően hathavonta esedékes és szükséges – áll a válaszban. Természete­sen a fogvatartottak számára is biztosítják a teljes ellátást, de egyén­re szabottan foglalkoznak velük a felépülésük érdekében.

– Egyénre szabottan gyógyszeres terápiából, csoportos és egyéni pszichoterápiából, valamint reintegrációt és rehabilitációt támogató terápiás foglalkozásokból állnak a kezelések. 

Gondoskodnak a továbblépésről

Adja magát a kérdés, hogy amennyiben a szabadon engedés után a családja nem kívánja be­fo­gadni az IMEI-ben kezelt fogvatartottat, van-e rá valamilyen jogszabály, hogy a lakóhelye szerint illetékes szociális intézmény köteles őt befogadni? 

A kényszergyógykezelt fogvatartott elbocsátásával kapcsolatban a jogszabályban foglaltak szerint ha a beteg önálló életvitelre képtelen, és nincs olyan hozzátartozója, aki ellátásáról gondoskodna, illetve arra alkalmas lenne, a főigazgató főorvos a kényszergyógykezelés megszüntetésére vonatkozó előterjesztés megtétele előtt megteszi a szükséges intézkedéseket a beteg további gondozása érdekében. Ha az elbocsátásig a megtett intézkedé­sek nem vezetnek eredményre, a főigazgató főorvos kezdeményezi a beteg soron kívüli ellátását a megfelelő intézményben.

Látogatókat is fogadhatnak

Természetesen ahogy a börtönben, az IMEI-ben is van lehetőség a fogvatartottak látogatására. Előfordulhat azonban, hogy erre a beteg állapota miatt nem kerülhet sor. Ebben az esetben meg kell adni a lehetőséget a pótlásra, amennyiben a fogvatartott állapota javul, és mind a beteg, mind a kapcsolattartó igényli azt.

Ugyancsak törvény által biztosított joga az IMEI-ben kezelteknek, hogy a szeretteiktől csomagot kapjanak. Természetesen az intézmény személyzete az ajándékot minden esetben át­vizsgálja, nehogy a házirend által tiltott dolgok a beteghez kerülhessenek. Értelemszerűen ilyenek többek között a mobiltelefon és a kés.

A betegek rendszeresen találkozhatnak a felekezetük képviselőivel is, és istentiszteleten is részt vehetnek. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek