Aktuális

Ezek az állatok nem veszik félvállról az anyaságot

Bors

Létrehozva: 2021.05.09.

Az állatvilágban is fontos az anya és a kicsinye közötti kötelék, van olyan szülő, amelyik szó szerint az élete árán tudja csak felnevelni a kicsinyeit. De az örökbefogadás vagy az anyák segítő közössége is előfordul náluk.

Forrás: Shutterstock

Orangután

Igazi gondoskodó anyák ezek az emberszabásúak, hiszen 7-8 évig maradnak a kicsinyük mellett. Mivel a nőstény általában csak egy kölyköt hoz világra, ezért anya és utóda között nagyon szoros a kapcsolat. Az anyaállat rendszerint 15 éves kora körül szüli meg első kicsinyét, s legközelebb csak akkor, amikor az előzőt felnevelte, vagyis nagyjából nyolc évvel később.

Óriáspolip

A Csendes-óceán északi vizeiben élő állat az önfeláldozás mintapéldánya. Egyévesen lesz ivarérett, s a hím már a párzáskor elpusztul. Egyedül maradt szülőként lerakja petéit, és hat hónapon át gondozza. Hogy a magas utódszám – akár több tízezer – miatti bokros teendőit el tudja látni, táplálékot sem vesz magához, így mire a kicsik kikelnek, az anya elpusztul.

Nyári lúd

Tartós párkapcsolatban élnek, ám a tojások lerakása után csak a tojó ül a fészken. Előfordul, hogy több tojó is tojik ugyanoda. A fiókák a felcseperedés után 50-60 napig a családdal maradnak, és ilyenkor is fogadnak még örökbe idegent. Az utódok gondozásában mindkét szülő részt vállal.

Galápagosi oroszlánfóka

A faj anyái összefognak a gyereknevelés érdekében, és egyfajta bölcsődét hoznak létre utódaiknak. Egy sekély vizű medencében a bébik így közös felügyelet mellett virgonckodhatnak. Szükség is van erre, hiszen a nőstények a szülés után 2-3 héttel már újra párosodnak, így mindig rengeteg kicsi van.

Jegesmedve

Igazi amazonként védi kölykét az éhes hímektől, ami sokszor kőkemény harcokhoz vezet. A bocsok születésükkor csupaszok és vakok, csak négy hónap után viszi ki őket az anyaállat a szabadba a jégbarlangból. Kétéves korukra tanulnak meg mindent a zord vidéken való életben maradáshoz.

Eperbéka

A nyílméregbéka-félék családjába tartozik, ám jobb anyát nem is kívánhatnának a porontyai. A párzás után a nőstény 4-6 petét rak, majd a hátán tartja nedvesen őket. A lelkiismeretes szülő aztán minden ebihalat a fákon élő broméliák csészéiben összegyűlő vízben helyez el. Ehhez több métert kell másznia a 25 milliméteres békának. Majd két hónapig látogatja és eteti utódait.

Vörös óriáskenguru

A nősténynek folyamatosan lehetnek kölykei, egyszerre lehet vemhes, nevelhet kicsinyt az erszényében, és ugrálhat körülötte egy harmadik utód. Valójában a kengurubébi az erszényben fejlődik ki teljesen, nő ki a szőre, nyílik ki a szeme. Csak öt hónaposan dugja ki az orrát a biztonságos „zsebből”. Ám egyéves koráig szopik.

Afrikai elefánt

Az emlősök között vemhességi rekorder, hiszen 22 hónapig hordja ki utódját. Az anyák szinte teljesen életrevaló bébiket hoznak a világra. Matriarchális társadalomban élnek, így a nőtársakkal közös feladat a védelem. A borjút legalább két évig szoptatja az anyja, s akár 8-10 éves koráig mellette marad.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek