Sokan már a koronavírus elleni védőoltás első dózisát követően is vakon megbíznak annak hatásosságában, és úgy gondolják, hogy a második adagot már fel sem kell venni. A szakemberek szerint ez a téves elképzelés komoly veszélyt rejthet magában.
Forrás: MTI
A járványadatok kedvezően alakulnak, de továbbra is óvatosnak kell maradnunk, és nagyon fontos, hogy mindenki oltassa be magát! – mondta el Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője a Kossuth rádióban.
Az idősebbek tömeges beoltása után kicsit csökkent a vakcinázási kedv, ami a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa szerint egyáltalán nem meglepő. Szlávik János ugyanakkor úgy véli, hogy a fiatalabb generációk számára komoly ösztönző erő lehet a vakcina felvételére, hogy például a fesztiválok kizárólag az oltási igazolások fejében lesznek látogathatók.A szakember mindenkitől azt kéri, hogy az oltás második dózisát is vegye fel.
– Sokan gondolják úgy, hogy már egy oltás elegendő a védelemhez, és a másodikat nem kell felvenni, de ez nem így van.
A gyártók által meghatározott maximális, a 80-90-95 százalékos védelem csak a második oltást követő néhány héttel alakul ki.
– Tehát a legnagyobb biztonságban akkor érezhetjük magunkat, amennyiben felvettük a második oltást – magyarázta az infektológus a rádióban.
Hangsúlyozta: egészen biztos és logikus, hogy az első oltás sokkal rövidebb védettséget ad, mint hogyha a másodikat is fölvettük volna, hiszen a másodikat követően, – még nem tudjuk mennyi ideig, de – legalább 6-8 hónapig védettek vagyunk. Ezt bizonyára nem mondhatjuk el akkor, ha csak egy oltást veszünk fel – fejtette ki a szakember.
Dr. Rusvai Miklós virológus professzor is egyetért azzal, hogy a koronavírus elleni megfelelő védettség kialakulásához a vakcina mindkét dózisának felvételére szükség van.
– Valóban igaz az, hogy a Magyarországon forgalomban lévő vakcinák közül több már az első adag felvétele után is igen magas védettséget biztosít,
ám a teljes és tartós védelem minden esetben a második dózis felvételét követően alakul csak ki
– magyarázta a Borsnak dr. Rusvai Miklós víruskutató.
– Bízom benne, hogy Magyarországon mindenki él a második oltás lehetőségével is, hiszen ennek felvételével nem csak magát, de másokat is megvédhet.
Azoknak a szervezetében, akik egy oltással vészelik át a fertőzést, sokkal több vírus termelődik, mint azokéban, akik a második dózis felvétele után fertőződnek meg.
– Tehát a szabályos vakcinázás után annak is kisebb az esélye, hogy valaki másokat veszélyeztessen – világított rá a víruskutató, aki hangsúlyozta, hogy a rizikócsoportokra továbbra is fokozottan vigyázni kell, így a vakcinák második adagjának felvétele nem is lehet kérdés.
Szlávik János a Kossuth Rádióban adott interjújában arra is kitért, hogy májusban még biztosan viselni kell a maszkokat, hiszen véleménye szerint az átoltottság aránya egyelőre nem elegendő a társadalmi immunitás eléréséhez. Kiemelte, hogy a járványügyi adatok kedvezően alakulnak, ám a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja néhány település szennyvizében újra emelkedésnek indult. Az infektológus szerint emiatt és az indiai mutáns felbukkanásának lehetősége miatt továbbra is óvatosnak kell lenni.
Szlávik János továbbá megerősítette az AstraZeneca vakcinával kapcsolatos híreket is. Ezek alapján a brit vakcina második adagját 12 hétnél korábban is fel lehet venni, akár egy hónappal az első dózist követően is, hiszen vannak, akik nem akarnak, vagy nem tudnak 3 hónapot várni a védettségre.