A tudósok attól tartanak, hogy az újabb mutációk megjelenése visszavetheti a koronavírus esetszámának globális csökkenését, ezért sürgős fejlesztésekbe kezdtek.
Forrás: Pexels.com
Sok kutató attól tart, hogy az újabb koronavírus-mutációk megjelenésével és terjedésével veszélybe kerülhetne az eddig megszerzett immunitás mellett még a vakcinák hatákonysága is. Ezért annak érdekében, hogy hogy segítsék a kormányokat és az orvosszakmát az új variánsok felismerésében és a gyors reagálásban, az Oxfordi Egyetem és az Oracle megalkotott egy globális kórokozó-elemző rendszert, a Global Pathogen Analysis Systemet – írta a Rakéta.
– Ez a hatékony új eszköz világszerte segíteni fog a kutatóintézetek, közegészségügyi szervezetek, egészségügyi szolgáltatók és diagnosztikai vállalatok szakembereinek, hogy még mélyrehatóbb ismereteket szerezzenek a fertőző betegségekről, kezdve a koronavírussal – magyarázta Derrick Crook, az Oxfordi Egyetem mikrobiológia professzora.
Hozzátette, hogy az új platform egy új, közös szabványt is létrehoz, amivel új szintre emeli az adatfeldolgozást: az SP3 nevű rendszer átfogó és szabványosított COVID-19 elemzéseket végez, méghozzá a beiktatást követő néhány percen belül, az eredmények pedig biztonságos körülmények között világszerte megoszthatóak lesznek.
A betáplált adatok természetesen magába foglalják a mutánsok azonosítását és azok lehetséges hatását a vakcinára és a kezelés hatékonyságára, ami nagyon hasznos lehet az esetleges jövőbeli mutánsokkal szembeni védekezés esetén.