Három héttel az alsó tagozatos nyitás után a felsősöknél és a középiskolásoknál is visszaállt a jelenléti oktatás. A diákok szerint engedékenyebbek a tanárok.
Forrás: Dombóvári Tamás/Bors
A diákok között akad, akinek a szülője hiányzást igazoló kérvényt adott be az iskolába, de a gyerekek többsége örömmel ült vissza a padokba.
– Én örülök annak, hogy újra suliba kell menni, mert nagyon hiányoztak az osztálytársaim és a barátnőim. Koleszos vagyok, így még jobb. Ez az egy hónap úgyis hamar lemegy és kezdődhet a nyár
– nyilatkozta lapunknak Emma, aki már nagyon várta sulit.
De nem mindenki volt ezzel így, vannak, akik otthon szeretnék folytatni a tanulmányaikat. A kormány döntése értelmében a nagyobbaknál ugyanúgy járnak el, mint korábban a kisebbeknél, vagyis a szülők az igazgatónál kérvényezhetik, hogy tekintsék igazoltnak a hiányzást.
Az egyik fővárosi gimnázium tanulója, Andris megnyugodott, amikor közölték a tanárai, hogy nem lesz felelés.Nehéz visszarázódni, korábban felkelni, korábban lefeküdni. A dolgozatokkal és a tanulással lesznek gondok az elkövetkező hetekben. Szerencsére a mi iskolánkban megígérték, hogy az első héten nem iratnak témazárót és nem lesz felelés, de utána hatalmas szívás lesz, mert egy kicsit el lett linkelve az elmúlt egy év
– mondta el a Borsnak. Az ő iskolájában például úgy tudjuk, egy diák sem jelezte, hogy a járvány miatt otthon maradna.
A diákok nagy örömmel tértek vissza az iskola falai közé: több megkérdezett intézményből is azt a választ kaptuk, hogy senki nem adott be kérvényt.
– A tanárok jó fejek és kevesebbet kérdeznek, igyekeznek felkészíteni. Most az történik, hogy összefoglalunk, átbeszéljük a dolgokat és utána minden tantárgyból írunk egy nagy tesztet. Mondjuk az kicsit vicces, hogy távol kell ülni egymástól maszkban – mesélte Kornél az iskolából jövet.
Bár a pedagógusok jelentős százaléka be van oltva, a nyitással nem mindenki ért egyet.
– Azok a tanulók, akik akartak, eddig is találkoztak, így a közösség jótékony hatásáról szóló érveknek szerintem semmi értelme. Noha tanítani és számonkérni könnyebb az iskolában, de szerintem rizikós még összeengedni a gyerekeket
– mondta egy neve elhallgatását kérő tanár.
Szakemberek szerint az utolsó hetekben nehéz rávenni a diákokat a tanulásra, hisz alig várják, hogy elkezdődjön a nyári szünet. Egy másik intézmény tanára szerint a hátralevő kicsit több mint egy hónap is számít, főleg a harmadikos, jövőre érettségiző tanulók esetében.
– Annak semmi értelme, hogy dolgozatokkal árasszuk el a gyerekeket, mert az eléggé kontraproduktív lenne. Segíteni kell most a fiatalokat, nem elvenni a kedvüket a tanulástól – tette hozzá.