A dohányzás káros hatásaira figyelmeztet a Magyar Tüdőgyógyász Társaság a dohányzásmentes világnapon. A szervezet egy MTI-hez eljuttatott közleményben azt írja: a férfiak körében csökkent, míg a nőknél nőtt a rendszeresen dohányzók aránya.
A tüdőrákos eseteknél pozitív fejlemény, hogy 9 százalékkal nőtt annak az esélye, hogy a betegek a diagnózis után még legalább öt évig éljenek.
A tüdőrák az egyik legagresszívabban pusztító betegség: a betegek 80%-a öt éven belül meghal.
A KSH adatai szerint a nőknél 40%-kal több új megbetegedést regisztráltak az elmúlt években. Ez az arány a férfiaknál "csak" 15%.
A szűrővizsgálatok is fontosak, de a legjobb megoldás a tüdőrák elkerülésére a dohányzás abbahagyása – hívja fel a figyelmet a társaság.
A közleményben idézik Bogos Krisztinát, a Tüdőgyógyász Társaság onkológusát, aki szerint azok, akik dohányoznak, 7 évvel rövidebb ideig élnek, mint azok akik nem. Véleménye szerint
a manapság trendinek számító hevített termékek használata sem megoldás, mivel nem bizonyított, hogy ne lennének rákkeltőek
– húzta alá.
A KSH adatai alapján a dohányzásról leszokottak aránya nem változott az elmúlt 10 év alatt. A Társaság leszögezte: ha valaki minél előbb elkezdi a leszokást, annál nagyobb az esélye az egészséges életre.