Aktuális

Pecára fel! Hatalmas dévérek tanyáznak a Dunában

K. D.

Létrehozva: 2021.05.21.

Több mint 700 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a dunai dévérek lesznek terítéken.

Pecára fel! Hatalmas dévérek tanyáznak a Dunában

Forrás: Saját kép

Bár sok horgász számára „lebecsült” hal a keszeg, hiszen kisebb, mint a ponty, és a fárasztása sem túl élvezetes, mert hamar megadja magát, mégis az első pecaélmények általában ehhez a fajtához köthetők. Az „egyébhalak” között pedig kiemelkedik a dévér, amely a legnagyobbra növő keszegféle.

Óriások a folyóban

A Dunában nem ritkák a 3-4 kiló közötti példányok sem, májusban pedig szép számmal foghatunk belőlük.

– A dévérek táplálkozása és élőhelye gyakorlatilag ugyanaz, mint a pontyoké. Kell hozzá egy jó hely és egy remekül eltalált etetőanyag, no és persze az időzítés is nagyon fontos. A felmelegedő vízekben, ívás után táplálkoznak nagyon intenzíven, ezért a május kiválóan alkalmas arra, hogy sok és nagy példányokat zsákmányoljunk – mondta a Borsnak a Dunai Horgászok pecása, Jakubecz Kálmán.

Lassabb részek előnyben

A teszthorgász kiemelte: bár hazánk valamennyi természetes vízében megtalálható a dévér, egyértelműen a Dunában vannak a legnagyobbak. Ám nem mindegy, hol próbáljuk horogra csalni őket.

A dévérek a pontyokhoz hasonlóan, inkább a lassabb, vízforgós részeket kedvelik, de ha táplálékban gazdag a gyors folyású rész, akkor megtalálhatók az ilyen helyeken is – tette hozzá a Jakuza becenevű horgász. – Ahol lassabb a víz, ott annyival előnyösebb a horgászat, hogy koncentráltabban tudunk etetni, vagyis jobban oda lehet szoktatni őket, az ilyen helyeken az etetőanyag gyakorlatilag ottmarad, ahova bedobtuk a szerelékünket. Öblökben viszont inkább az áradásnál jellemzőek a szebb példányok.

Egyre népszerűbb

A májusi időszakban elsősorban az élőcsalival, különösen a csontival lehetünk eredményesebbek, de az édes ízű pelleteket is nagyon szeretik. A Duna Horgászok pecása a method módszerre esküszik, a horogból pedig a kisebb méretet részesíti előnyben, mert tavasszal óvatosabbak a nagyobb dévérek, mint az őszi hónapokban.

– Tapasztalatom szerint a Dunán egyre többen próbálják megfogni ezeket a halakat. A horgászok többsége minél nagyobb kopoltyúst szeretne horogra csalni. Ez a dévérekkel sincs másképp. A Duna pedig tökéletesen alkalmas erre, hiszen nem ritkák a 4-5 kilós példányok sem, az már más kérdés, hogy ezeket nagyon nehéz megfogni – tette hozzá Kálmán, akinek a legnagyobb dévére négy kilót nyomott. – Nekem ez a kedvenc halfajom. Még úgy is hatalmas élményt nyújt egy ekkora példány, hogy nem tépi meg a botom.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek